REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

GELECEĞİN PERVARİ’SİNİN TEMELLERİ YÜKSELİYOR  (2)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
GELECEĞİN PERVARİ’SİNİN TEMELLERİ YÜKSELİYOR  (2)
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
2 views
04 Ağustos 2018 - 11:07
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bir önceki yazımızda Pervari ilçemizin insanını,  güzelliklerini ve belediyenin çalışmalarını anlatmaya başlamıştık. Bugünkü yazımızda bunu sürdürüyoruz.

Son yıllarda ilçedeki eğitim kurumlarının sayısı da oldukça arttı ve buna son dönemde Siirt Üniversitesi tarafından kurulan meslek yüksek okulu da eklenince, ilçe bu alandaki eksiğini önemli bir ölçüde gidermiş oldu.

İnternet üzerinden yayın yapıyor olsa bile, bir radyonun kurulmuş olması bu ilçemizdeki gelişimin bir göstergesidir. Yine yıldızlı otelleri aratmayacak  kalitede bir otelinin bulunması dahi bu ilçeye ayrı bir ayrıcalık sağlamış oluyor.

Pervari ilçe merkezinde bu gelişmeler yaşanırken, en az onlar kadar önemli projelerde kırsal kesimlerde sürdürülüyor. Bu projelerden bir tanesi de meyveciliği geliştirme projesidir. Yalnız Dicle Kalkınma Ajansının destekleri ile  ilçenin değişik köylerinde yaşayan 209 çiftçiye örnek bahçeler kurulmuş ve cevizden elmaya  ve fıstığa kadar  bölgenin toprak yapısına ve iklimine uygun meyve çeşitleri denenmiş.

Bu 209 bahçe yalnızca Dicle Kalkınma Ajansı tarafından desteklenenler. Bunların dışında başta GAP olmak üzere birçok kaynak tarafından desteklenen onlarca proje daha bulunmaktadır.

Çok değil, birkaç yıl sonra bugün balıyla meşhur olan  Pervari ilçemiz artık elmasıyla, ceviziyle ve diğer meyveleriyle bilinecek. Günümüzde Trabzon hurması ile Siirt’e hitap eden Güleçler Köyü gibi birçok köyümüz olacak. Yine yakın bir zamanda ilçede kurulacak olan soğuk hava depolarını ve bu depolarda saklandıktan sonra soğuk hava zinciri ile ülkemizin büyük marketlerine hatta yurt dışına ürün taşıyan tırları göreceğiz.

Evet, geleceğin Pervari’sinin temelleri atılıyor. İnşallah yakın bir zamanda kalkınmasını sağlamış,  bütün  sorunlarını bir çözüme kavuşturmuş, insanı işinde, evine aşını götürebilen, mutlu olan bir Pervari göreceğiz ve Pervari insanı bunu layıktır.

Yine bu ilçemizde belediyenin işlettiği ekmek fabrikasında ülkemizin en ucuz ekmeği halka sunuluyor. Bu çalışmalardan dolayı Pervari Belediyesi  çalışanlarını Başkan  Tayyar Özcan’ın şahsında kutluyorum. Pervari’nin  bu güzelliklerini anlatmaya yarın ki yazımızda sürdüreceğiz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.