REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

GELECEĞİN SPORCULARINI YETİŞTİRME

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
GELECEĞİN SPORCULARINI YETİŞTİRME
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
5 views
21 Eylül 2019 - 13:22
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü çok hayırlı bir işe imza attı ve yaklaşık 20 yıldır yaz aylarında “yaz spor okulları veya merkezleri” adı altında düzenlenen kursları kış mevsimi boyunca sürdürmeye karar verdi.

Her yıl yaz aylarında 7-8 bin civarında öğrencinin en az 15-16 branşta spor eğitimi gördüğü bu kurslar, yıllardır yaz aylarında faaliyet gösteriyor. Okullar açılınca da “bir başka bahara misali” bir başka yaza kadar çalışmalara ara veriliyordu. Belirli bir motivasyona sahip olan ve yeteneğini geliştiren öğrencilerin tabiri caizse hevesleri kursaklarında kalıyordu. Birçoğu ertesi yaza kadar o branştan soğuyordu ve bu şekilde ileride çok güzel şeyler başarabilecek  birçok yetenek kaybolup gidiyordu.

Şimdi il müdürü Hüssam Olgaç’ın önderlik ettiği bir çalışma ile buna son verilecek. Bütün branşlarda yaz  ayları boyunca kursa devam eden yetenek vaat eden çocuk ve gençler belirlenerek kış mevsimi boyunca kurslar verilecek ve spordan kopmamaları sağlanacak. Kursların saatleri de öğretmen, veli ve öğrenci ile birlikte saptanarak, kursiyerlerin okuldaki başarılarını olumsuz bir şekilde etkilemesinin önüne geçilecek.

Düşünce güzel ve bu çalışma ile ileride il bölge, ülke ve hatta Avrupa ile Dünya çapında yeteneklerin çıkacağına inanıyorum. Daha önce de birkaç kez yazdım, özellikle bireysel sporlarda  gençlerimizin fiziki güçlerine ve yeteneklerine güveniyorum. Belki bugün inanmak zor ama, geçmişte 300-400 kiloluk yükü sırtlayarak buradan Bitlis’e kadar götüren rahmetli  Hacı Ali Çakmak, wolksvagen bir otomobili kaldıran Hammet, pehlivanları  bağrından çıkartan ancak o günkü şartlar nedeniyle değerlendiremeyen bir kenttir Siirt.

Bu yeni çalışma ile başta güreş, atletizm, halter ve boks gibi iyi bir fizik kondisyon gerektiren branşlar başta olmak üzere, çok iyi sporcular yetiştireceğimize inanıyorum. Çok yararlı olan bu çalışma bir yönüyle sporda geleceğe yatırımdır.

Aynı zamanda Siirt’in tanıtımında da çok önemli bir adımdır. Bugün ülkemizde birçok sporcu, yetiştiği memleketin tanıtımına katkıda bulunuyor. Tıpkı Avrupa ve Dünya şampiyonu güreşçimiz Evin Demirhan gibi. Ancak doğal olarak burada bir sorun ortaya çıkıyor. Bu sporcuların değerini bilerek, başka illere kaptırmama sorunu.

Deneyimli bir bürokrat olan Gençlik ve Spor İl Müdürü Hüssam Olgaç ve ekibini   bu çalışmadan dolayı kutluyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.