REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

GELENEKSEL İNADIMIZDAN VAZGEÇMELİYİZ; FISTIKTA SULAMA ŞART

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
GELENEKSEL İNADIMIZDAN VAZGEÇMELİYİZ; FISTIKTA SULAMA ŞART
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
23 views
10 Ağustos 2018 - 15:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yanlış şeyi kimse kabullenmez ama sanırım biz de bazen geleneksel bir inat oluyor. Bir şeye yok demişsek, tabiri caizse kıyamet kopsa o iş yok olarak kalıyor. Özellikle bazı alanlarda bunu daha bariz bir şekilde görüyoruz.

Tarımdan örnek vermek gerekirse, halen bitki bakımında ve hayvan yetiştiriciliğinde birçok çiftçimiz babadan kalma usullerden vazgeçmiyor. Modern yöntemlerin bütün örnekleri gözlerinin önünde serilmesine rağmen aynı ısrarı sürdürüyor.

Daha somut bir örnek vereyim. İlimizdeki geçmişi yaklaşık 200 yıl civarında olan fıstığın kuru tarımla gerçekleştirilmesi gerektiği konusunda yaygın bir kanaat var. Çiftçimiz bir türlü sulu tarıma geçmeye yanaşmıyor. Evet, fıstık kuru tarımla da verim veriyor ama, verimden verime büyük bir fark vardır; hem kilo hem de kalite açısından.

Bugün  Amerika Birleşik Devletleri fıstık üretiminde dünya birincisi. Oysa çok değil  35-40 yıl önce Amerikalı uzmanlar gelip ilimizden Siirt fıstığı götürdüler ve bunları California’ya diktiler. Modern tarım teknikleri ve sulama ile bu kadar süre içerisinde  de üretimde dünya birinciliğine ulaştılar. Rekoltede bizi  ve İran’ı geçtiler.

Aynı şekilde İran’da artık modern tarım tekniklerini uyguluyor ve sulama yapıyor. Bunu yaklaşık 15 yıl önce İran’da fıstık alanında incelemelerde bulunan ve ülkemizin en önemli kuruyemiş firmalarından birinin sahibi olan hemşerimiz Metin Aydın’dan bizzat dinlemiştim.

Ülkemize gelince bugün Gaziantep ve Nizip illerinde fıstıkçılıkta sulamaya başlandı. Hatta, Şanlıurfa’da da birçok çiftçi sulamayı tercih ediyor. Çünkü, bu sayede hem kalite hem de rekolte artıyor. Çiftçinin cebine daha fazla para giriyor. Bununla ilgili olarak Gaziantep Fıstıkçılık Araştırma Enstitüsünün yaptığı bir araştırmada, yanılmıyorsam verim sulama yapıldığı takdirde  %30’lar civarında artıyor.

Umarım göreve geldiği günden bu yana uyuyan bir teşkilatı uyandırmaya çalışan Tarım ve Orman Müdürü  genç mühendis hemşerimiz Ergün Demirhan’ın çabaları sonuç verir. Kurulan fıstıkçılık birimi inşallah en kısa zamanda Üniversitemizin de desteğiyle Fıstıkçılık Araştırma Enstitüsüne dönüşür ve bu  çalışmalarla örnek bahçeler oluşturulur. Bu sayede  çiftçimiz  sulanan bahçeleri  bizzat görür ve sulamaya geçer.

Ancak, bütün bunların olabilmesi için, hepimizin bu çabalara seyirci kalmayarak elimizden gelen desteği vermesi de şart.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.