REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

GELİN, KURBAN KESELİM

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
GELİN, KURBAN KESELİM
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
13 views
22 Ağustos 2017 - 11:52
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Biz Siirtliler genellikle dindar insanlar olarak biliniriz ve aslında öyleyiz. Şafii Mezhebine mensup olan halkımız dini duyguları oldukça yüksek olan insanlar. Bugün bile ülke genelinde sanırım namaz kılma  ve zekat çıkarma oranı en yüksek olan iller arasında yer alıyoruz ve en kötü ihtimalle ilk 5 ilin  arasına giriyoruz.

Ancak, iki konuda biraz da keseri hep kendi tarafımızdan yontacak şekilde kullanıyoruz. Bunlardan biri kaza namazlarının edası  diğeri de kurban kesimi konularıdır. Herhangi bir nedenle namazlarını zamanında kılamayan kişiler, İmam Şafii Hazretlerinin namaz borcu olanlar  sünnet namazlarını kılamazlar görüşüne sarılıp sünnet  namazlarını ihmal ediyorlar. İmam Şafinin bu görüşü doğru ancak, kendileri bunu şartlı olarak söylemiş. Namaz borcu olan kişi farz namazlarını ve ailesinin geçimini sağlamak üzere geçireceği zamanların dışındaki bütün zamanlarını borç namazlarını eda etmek zorundadır. Biz konunun bu tarafını  ihmal  ediyoruz. Sabahtan akşama kadar gezip tozuyoruz. Zamanımızı adeta boş , Peygamber Efendimizin emrettiği şekilde  boş  yani malayani işlerle  geçiriyoruz. Bu arada namaz borcumuzu da eda etmiyoruz.

Benzer bir yanlışı kurban kesimi konusunda yapıyoruz. Kurban sünneti müekkede kapsamındadır. Bunu da zenginimiz de yoksulumuz da kendisine göre bir yorum yapmış, hayatı boyunca bir defa kurban kesmekle bütün sorumluluktan kurtulduğumuza inanıyoruz. Bu nedenle iyi hatırlarım çocukluk ve gençlik yıllarıma kadar bütün mahallede ancak birkaç tane kurban kesilebiliyordu.

İlimizde kurban kesimi 1980’li yıllardan sonra yaygınlaşmaya başladı. İlimize il dışından gelen insanların fazlalaşması , aradaki iletişimin artması ve en önemlisi televizyonlarında etkisiyle bu tarihten sonra ilimizde kurban kesimi yaygınlaştı. O yıllardan itibaren yerli halktan da bu ibadetini her bayram yerine getirmeye başlayanların sayısı hızlı bir artış gösterdi. Üstelik bu ibadet her geçen yıl artarak devam ediyor. Sevindirici taraflardan biri de bu. Yani halkımız  yapılması gereken bu ibadeti sevdi.

O halde gelin bu ibadeti yerine getirelim ve bu bayram bir kurban keserek yoksulları sevindirelim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.