REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

GELİN TANITIMDA YENİ FORMATLAR DÜŞÜNELİM

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
GELİN TANITIMDA YENİ FORMATLAR DÜŞÜNELİM
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
10 views
03 Kasım 2017 - 12:51
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt, olarak son on yılda tanıtım konusunda  önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Turizm fuarlarına katılımlar, tanıtım günleri ve kitap fuarları başta olmak üzere her yıl  neredeyse ona yakın etkinlikte ilimizi tanıtmaya çalışıyoruz.

Tanıtılmayan hiçbir şeyin değerinin bilinemeyeceği  gerçeğini göz önünde bulundurduğumuzda bu çalışmaların önemi ortaya çıkıyor. O nedenle bütün bu tanıtım çalışmalarını lir mağazanın vitrinini düzenleme çalışmalarına  benzetebiliriz. Günümüzde artık bu işte uzmanlaşmış kişiler tarafından vitrinler en güzel bir şekilde düzenleniyor. En can alıcı ürünler,  en güzel bir şekilde görünecek biçimde vitrinde sergileniyor.

Doğal olarak bunu yapan, bu emeği ve parayı harcayan firma sahibi bunun karşılığında müşteri sayısının artışı ile birlikte cirosunda bir yükselme bekler. Ama vitrin bu kadar güzel iken herhangi bir veya birkaç neden dolayı o mağazandan içeriye kimse girmiyorsa ve satışlar da bir artış görülmüyorsa, bu durum sorgulanır.

Bana göre bizimde bu vitrinimize harcadığımız emeği ve parayı sorgulamamızın zamanı geldi. Onca etkinliğe rağmen Siirt cadde ve sokaklarında gezdiğiniz zaman yalnızca gezmek amaçlı olarak gelen kaç  gruba , hatta bırakın grupları  kaç kişiye rastlayabiliyorsunuz? Siirt küçük bir yer yabancılar hemen fark edilir.Gördüğümüz yabancılar ya çocukları burada kamu personeli olarak görev yapan anne babalardır, ya da inanç turizmi için gelen  yaşını başını almış bölge insanlarıdır ki zaten bunlar buraları bilen insanlar.

O nedenle gelin şöyle bir düşünelim. İlimizi daha değişik, daha çok sonuç getirecek  bir şekilde nasıl tanıtabiliriz diye? Bir çok hemşerimizle de görüştüm.  Çok değişik görüşler ortaya atıldı. Bu görüşlerinde ışığında ben iki yöntem önereceğim.

Bunlardan ilki gelin bu tanıtım  günlerini Siirt’te düzenleyelim. İl dışında yaşayan hemşerilerimiz gelsinler, birkaç gün memleket, akraba ve dost hasretini gidersinler. Çünkü zaten bu etkinlikleri ziyaret edenlerin çok önemli bir bölümü kendi hemşerilerimiz. Üstelik etkinlik hangi memlekette düzenleniyorsa  o memleket ve civar illerde yaşayan hemşerilerimiz gelebiliyor.  Ülkenin dört bir yanında yaşayan hemşerilerimiz hiç değilse Siirt’e gelsinler,  yöresel ürün ihtiyaçlarını da buradan karşılasınlar.

İkinci öneride bu harcanan paralarla her hafta belirli bir sayıda Siirtlilerin dışında vatandaşlarımız davet edilsin. Bunların yol ve konaklama harcamaları karşılansın. Bunlar döndüklerinde ilimiz için birer gönüllü turizm elçisi olurlar.Bunun yanında her biri yapacağı yöresel alışverişle kendisine harcanan paranın önemli bir bölümünde yine memleketimizde geri bırakmış olur.

Bizden önermesi…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.