REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

(GEREKİRSE YENİ BİR DÜNYA KURULUR VE TÜRKİYE O DÜNYADA YERİNİ ALIR!!!)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
(GEREKİRSE YENİ BİR DÜNYA KURULUR VE TÜRKİYE O DÜNYADA YERİNİ ALIR!!!)
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
178 views
12 Ekim 2017 - 13:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Suriye sınırımızda, ABD’nin tezgâhlayacağı “oldu bitti!” taktiklerine karşı Türkiye’nin müteyakkız olacağı ve özellikle sınırımızda yeni bir Devletin kurulmasına asla müsaade edilmeyeceği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açık bir üslupla vurgulanmakta! Bu konuda gerekirse Rusya, İran, Irak, Suriye ve hatta Çin’le iş birliğine gidileceği konusunda imalı mesajlar da verilmekte.

ABD’nin, İDLİB harekâtının arkasından Türk vatandaşlarına vizeyi durdurması  üzerine Cumhurbaşkanının bu konudaki açıklaması, onbinlerce insanımızı duygulandırdı. Bize geçmişte yine ABD ile yaşanan tarihi bir olayı anımsattı.

1965’li yıllarda İsmet İnönü’nün Başbakan olduğu dönemde, Kıbrıs konusunda önemli gelişmeler yaşanmıştı. Kıbrıs olayları başlayınca ve kendi yaşamsal çıkarları söz konusu olduğunda Türkiye’nin tek başına karar almasının mümkün olmadığı, ABD tarafından engelleneceği ortaya çıkınca Türk dış politikasının gözden geçirilmesi gündeme gelmişti. Kıbrıs Cumhuriyeti Soğuk Savaş’ın hüküm sürdüğü koşullarda NATO’nun güneydoğu kanadının zayıflaması olasılığı karşısında ABD’nin baskısıyla varılan bir çözüm sonucunda kurulmuştu. Kıbrıs’ta çatışmaların sürmesi üzerine Türk kamuoyunda adaya müdahale etmeyen İnönü hükümetinin politikası eleştirilmeye başlandıkça, İnönü kamuoyunu yatıştırmak amacıyla söylemlerini sertleştirmeye başladı. 16 Nisan 1964’te Time dergisine verdiği demeçte daha sonra Türk siyasal hayatı literatürüne girecek şu meşhur demecini verdi: “Müttefikler tutumlarını değiştirmezlerse, Batı ittifakı yıkılabilir… Yeni şartlarda yeni bir dünya kurulur ve Türkiye de bu dünyada yerini bulur.”

O yılların ABD Başkanı Lyondan B Johnson,  Başbakan İsmet İnönü’ye bir mektup göndererek, Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahale etmesine karşı olduklarını adeta tehditvari bir üslupla dile getirmişti!

ABD, yıllar önce Kıbrıs’ta olduğu gibi, bugün Suriye ve Irak konularında da bizi bir (oldubitti) ile karşı karşıya bırakmak istemektedir. Türkiye’nin böyle bir oldu-bitti oyununa gelmeyeceğinin açıklanması, gerekirse, Rusya ve İran gibi bölge ülkeleriyle elbirliği yaparak bunu önleyeceğinin vurgulanması, olumlu bir davranıştır. Önemli olan söylemler değil, tatbikatlardır. Temenni ederiz ki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözlerinin arkasında durur ve ABD’nin (oldubitti) oyunlarına karşı gerekli tedbirlerin alınmasını sağlar…

ANEKDOT

Aslan, Çakal ve Tilki birlikte avlanmak için ortaklık kurmuşlar. Ortaklığın ilk gününde bir dağ öküzü, bir ceylan ve bir tavşan yakalamışlar. Aslan, kendinden emin bir tavırla Çakal’a söylemiş:

-Avlarımızı taksim et bakalım!

Çakal:

-Semiz dağ öküzü, tabii ki siz padişahımızın payıdır. Benim hisseme düşen bu zayıf ve cılız Ceylan’dır. Tilkiye ise tavşanı vermek gerek!

Aslan, büyük bir hışımla, Çakala bir pençe vurmuş. Çakalın karnı deşilmiş. Bağırsakları dışarı çıkmış.

Aslan, bu defa da Tilkiye dönmüş:

-Sen taksim et bakalım, Tilkicik! demiş.

Tilki, Çakalın durumundan ibret alarak taksimatı yapmış:

-Padişahım semiz dağ öküzü sizin hakkınızdır. Öğle yemeği olarak afiyetle yiyiniz. Ceylan da, akşam yemeğiniz için münasiptir. Tavşanı da yarın sabah kahvaltı niyetine afiyetle yersiniz!

Bu taksimattan(!) çok hoşlanan Aslan, Tilkiye sormuş:

-Bu güzel paylaştırmayı nereden öğrendin!

Tilki, büyük bir huşu ve saygı içinde cevap vermiş:

-Bağırsakları deşilmiş olan Çakal’dan!

Sözün özü: ABD ile ortak iş yapmak, işte öyle bir şeydir!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.