REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

GERİ KALMIŞLIK FARKINI GİDERMEDE ALINAN ÖNLEMLER KONUSUNDA…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
GERİ KALMIŞLIK FARKINI GİDERMEDE ALINAN ÖNLEMLER KONUSUNDA…
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
1 views
10 Mayıs 2018 - 14:03
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bölgeler arasındaki kalkınmışlık farkını gidermeye yönelik değişik dönemlerde alınan önlemler, halen beklenen olumlu sonuçları vermiş değildir ve bu nedenle özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde işsizlik son zamanlarda daha da tırmanmış bulunuyor.  “bir zamanlar kalkınmada öncelikli yöreler” kapsamında yer alan ilimiz, şimdi teşviklerden en iyi şekilde yararlandırılması hedeflenen bölgemizdeki C-6 illeri kapsamındadır.

2012 yılında kabul edilen Yeni Teşvik Uygulama Sistemi’nden Siirt olarak günümüze dek en az düzeyde  istifade ettiğimiz gerçeğinin; “Proje üretmedeki yetersizlikten” kaynaklandığının ifade edilmekte olduğunun altını çizerken, bölgeler arasındaki farklılığı gidermedeki hedef konusunda gözden kaçmayan üzücü bir duruma değinerek sayın ilgililerin dikkatini çekmek isterim.

Birkaç gün önce yolcu taşımacılığı hizmeti verecek demiryolu hatlarının yeniden belirlenerek Resmi Gazete’de yayımlandığına dair haberi okuyunca, öncelikle 60 yıldır Kurtalan ilçemize uzatılmış olan Demiryolunun bunca zamandır Siirt il merkezine ulaştırılmayışından duyduğum üzüntü tazelendi. Bu gerçek, akan yıllar içinde ülkemizde toplu taşımacılığa gereken önemin verilmediğini tescil etmektedir. Gerçi, bu konuda bir çalışma yapıldığı ve demiryolunun Siirt’e ve Siirt üzerinden gerekli noktalara uzatılacağı belirtiliyor ama, bu hizmetin gerçekleştiğine ne zaman tanık olacağımızı söyleme imkanımız yoktur. Hem madem ki, bölgelerarası kalkınmışlık farkının giderilmesine gayret edildiği dile getiriliyor, niçin hızlı tren hizmetinden  bölgemize yönelik bir güzelliği düşünen olmamaktadır?. Öyle ya, bazı yörelerimizde olduğu gibi Ankara-Kurtalan hattında da hızlı treni devreye sokmak suretiyle; “Bakın, bölgeler arasında bir tefrik yapmıyoruz” mesajı verilseydi, dile getirilen  hedefin samimiyeti açısından mükemmel olmaz mıydı?

Siirt’liler olarak bencil değiliz ve bu nedenle kara treni halen il merkezinde ne zaman selamlayacağımızı bilmezken, Ankara-Siirt hattı için hızlı tren talep etmeyi, şahsen bölgemiz halkı adına tercih ediyorum. Varsın Siirt il merkezinde treni kucaklama beklentimiz devam etsin ama, bölge halkını hızlı trene kavuşturmuş olalım. Trafik kazalarının asgari düzeyde kalmaları için, demiryolunu ülkemizin en ücra köşesine uzatmanın en geçerli önlem olduğuna da bu vesileyle bir kez daha vurgulayarak ilgililerin dikkatini çekiyorum..

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.