REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

GÖREV  SIRASI SİİRTLİLERDE (2)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
GÖREV  SIRASI SİİRTLİLERDE (2)
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
31 views
01 Haziran 2018 - 13:09
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt olarak en büyük özlemlerimizden, daha doğrusu hayallerimizden biri olan tıp fakültesinin kurulması konusunu dünkü yazımızda ele almış ve bu konuda mevzuat açısından önemli bir eksik kalmadığına değinmiştik. Yasal olarak kuruluşu tamamlanmak üzere olan fakültenin bir an önce öğrenci alımına başlayabilmesi için öğretim üyesi kadrosunun ivedilikle tamamlaması gerektiğini de belirtmiş ve burada görevin Siirtli  akademisyen tıp insanlarına düştüğünü söylemiştik.

Eğitim  ve öğretim faaliyetine başlayabilmesi için fakültemizde en az 60 civarında Dr. Öğretim Üyesi (eski adı Yardımcı Doçent), Doçent ve Profesör olması gerekiyor. Buna karşılık ülkemizin değişik yörelerinde bulunan tıp fakültelerinde  görev yapan 100 civarında profesör ve en az bunların iki üç katı kadar doçent ve Dr. öğretim üyesi  hemşerimiz bulunuyor. Bütün sorun  dünkü yazımda da belirttiğim gibi bu akademisyenleri kısa veya uzun süreliğine kendi memleketlerine çekmekte yatıyor.

Bununda çok zor olacağını sanmıyorum. Bu konuyu görüştüğüm Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı,  hemşerimiz Doç. Dr. Vefik Arıca, bu konudaki ümitlerimizi kat-kat pekiştirdi. Şimdiye kadar yüz yüze görüşme imkanı doğmamış olmasına rağmen sosyal medyadan ve hemşerilerimizden edindiğim bilgilerle tanıdığım, Arıca, bu konuda kendisi başta olmak üzere bir çok hekim hemşerimizle üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye hazır olduklarını belirtti. Arıca, memleketine karşı sorumluluk duyan herkesin bu göreve hazır olduğunu da düşündüğünü sözlerine ekledi. Arıca’nın doğru ve içten olan söylemlerini onaylamaktan ve teşekkür etmekten başka bir şey gerekmiyor.

Görev yaptığı Çapa Tıp Fakültesinde işi düşen hemşerilerimiz birlikte bütün hastalara gösterdiği ilgi ve şefkati ile bilinen Arıca’nın göreve hazır olduklarını belirttiği ve hemşerimiz Prof. Dr. Ümit Özekinci, Prof. Dr. Yusuf Çelik ve Doç. Dr. Ali Bülbül gibi tıp camiasındaki isimler başta olmak üzere bütün akademisyen hemşerilerimize teklifi  şimdiden götürmek gerekiyor. Bunlardan durumları uygun olanlar uzun süreliğine, olmayanlar da diğer birçok fakültede olduğu gibi haftanın belirli günlerinde gelip burada görev yaparak fakültemizin temelini atmış olurlar.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.