REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

GÖREV  SIRASI SİİRTLİLERDE

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
GÖREV  SIRASI SİİRTLİLERDE
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
9 views
31 Mayıs 2018 - 11:48
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dillendirilmeye başlandığında ilk dönemlerde bize hayal gibi gelen Tıp Fakültesi konusunda çok önemli bir merhale aşıldı. Siirt Üniversitesi Senatosunun  raporunun Yüksek Öğretim Kurulu Genel Kurulu  tarafından kabul edildikten sonra Tıp Fakültesinin kurulması için  Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmış  bir bakanlar kurulu raporu gerekiyordu. Siirt’i ziyaret eden Başbakan Binali Yıldırım’ın yanı sıra AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu üyesi Ethem Sancak ile ilk günden beri bu konuyu takip eden Milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay bakanlar kurulu kararının da tamam olduğunu belirttiler.

Şimdi mevzuat açısından tek bir eksiğimiz kaldı o da kararın sayın cumhurbaşkanı tarafından onaylanması. Bu karar bugün yarın  onaylanır, çünkü Sayın cumhurbaşkanımız partisinin Siirt kongresi nedeniyle ilimize yaptığı ziyarette Tıp Fakültesinin kurulacağı müjdesini bizzat kendileri vermişti.

Özetlemek gerekirse Tıp Fakültesinin kurulması işinde mevzuat açısından her şey tamamlandı diyebiliriz. Olayın ikinci  ama çok daha önemli aşamasına geliyoruz. O da öğretim üyesi bulma konusu. Normal bir fakülte veya bir bölümün açılabilmesi için o branşta en az üç akademisyeninin bulunması yeterlidir. Burada sayı çok daha yüksek. Çünkü sağlık alanında ana bilim dalları olarak adlandırılan;  Dahiliye, Genel Cerrahi, Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Ortopedi, Ruh Sağlığı, Göğüs Hastalıkları ve benzeri branşların her birinde en az üç öğretim üyesinin olması gerekiyor.

Akademik kariyere sahip bu kadar uzman tıp doktorunu  bulmak ilk etapta zor olabilir. İşte burada Siirtlilere yani Siirtli akademisyen tıp insanlarına görev düşüyor. Bugün neredeyse hemen her Tıp Fakültesinde çok sayıda Siirtli hemşerimiz  görev yapmaktadır ki, bunların en az on, on beş kadarı kendi branşlarında ülkemizin önde gelen hekimleri arasında sayılıyorlar. Bu hemşerilerimizin  Siirt’te kurulacak olan Tıp Fakültesine sahip çıkmaları gerekiyor. Kısa veya uzun süreli olarak gelip burada görev yapmaları ve bir yandan vatandaşa şifa dağıtırken, bir diğer yandan da geleceğin doktorlarını yetiştirmeleri gerekiyor.

Edindiğim bilgiye göre  üniversitemizde bunların belirlenmesi konusunda bir çalışma  başlatıldı. Siirt Tıp Fakültesinde görev yapabilecek konumda olanlar  belirlendikten sonra, gelip burada çalışmaları için teklif götürülecek.

Umarım bunların her biri belirli bir süreliğine de olsa gelip burada görev yapmayı kabul eder  ve memleketine olan vefa borcunu ödemiş olur.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.