REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

GÖREVDEKİ MAKAM VE GÖNÜLLERDEKİ MAKAM

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
GÖREVDEKİ MAKAM VE GÖNÜLLERDEKİ MAKAM
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
2 views
27 Temmuz 2020 - 12:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İnsanlar hayatları boyunca iki makama sahip olurlar. Bunlardan birincisi geçimlerini sağladıkları ve iş yapabildikleri yaş grubu içerisinde yaptıkları işin getirdiği bir makam, diğeri de gönüllerde edindikleri makamdır.

Kimi insanlar büyük makamları işgal ederler ve gerçekten de önemli ve sorumluluk isteyen görevleri  üstlenmişlerdir. Geniş, göz kamaştıran güzellikte makam odaları, sekreterleri, makam araçları ve hatta korumaları vardır. Bir dedikleri iki edilmiyor Halk tabiriyle bir elleri yağda bir elleri balda.

Bu yapıdaki insanlar ihtişamın bu debdebenin ve bu yetkinin ilelebet devam edeceği düşüncesine kapılıyorlar. Çevrelerindeki her insanı tabiri caizse bir karınca kadar küçük ve her zaman ezilebilecek bir varlık olarak görürler. 

Yanlış anlaşılmasın buradan kast ettiğim yalnız kamu görevlileri değildir. Bu tip insanlara her alanda karşılaşabiliyoruz. Bu yapıdaki insanlar bir müteahhit, bir firma sahibi olarak ya da bir STK yöneticisi olarak karşımıza çıkabiliyorlar. Hatta bir sanatçı ya da sporcu olarak bu türden insanlarla karşılaşmamız mümkün.

Ancak o büyük göreve ve makam odalarına karşın gönüllerde en ufak bir yere sahip olamamışlardır. Kendilerine gösterilen ilgi makam sürelerinin ihtişamı ve süresi ile orantılıdır. O süre bitti mi her şey biter ve sudan çıkmış balığa dönerler. Herkes sırtını çevirir, zorunlu olmadıkça kimse yüzlerine bakmak istemez.

Bazıları da bunun tam aksine bir durum arz ederler ve sıradan insanlardır. Öyle çok yetkileri, paraları, makam arabaları, sekreterleri ve korumaları yoktur ama insani değerlere sahiptirler. Alçak gönüllüdürler, sevecendirler, olaylara pozitif bir yaklaşım sergilerler ve hep yapıcıdırlar. Doğal olarak bunun karşılığında da içten sevilir ve sayılırlar. Gönüllerde ayrı bir makama sahip olurlar.

İnsanların yaşamlarını sürdürdükleri yerleşim biriminin büyüklüğü oranında bu iki makamında önemi artıyor veya azalıyor. Siirt gibi küçük yerleşim alanlarında herkesin birbirini tanımasından ve birbirleriyle ilgili en küçük ayrıntıları bilmelerinden dolayı iki makamda önem arz ediyor.

Şöyle bir çevrenizi hayal edin. Görev ya da gönül makamı sahibi olan insanları düşünün. İnanıyorum ki her iki makam sahibi çok kişi gözlerinizin önüne gelecek ve bana da hak vereceksiniz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.