REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

GÖREVİMİZİ YAPIYOR MUYUZ?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
GÖREVİMİZİ YAPIYOR MUYUZ?
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
4 views
11 Ağustos 2018 - 13:55
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İnsanoğlu yaratılışımız gereği üzerimize toz kondurmayız, bizim hatadan münezzeh olduğumuzu varsayarız. Her zaman karşımızdaki kişinin ufacık hatasını görürüz ancak, bizim onun binlerce kat büyüklüğündeki hatalarımızı görmezden gelir, görmek zorunda kaldığımızda da onlarca bahane bulur ve kendimizce kendimizi aklamaya çalışırız. Biz hiçbir zaman da suçlu olamayız, suç hep başkasındadır.Nitekim, tam da bunu anlatan Arapça bir deyimimiz var; “Moytış kırmıt le sadro, iytiş kırmıt le fahor le demu”, yani kendi göğsündeki kamburu görmüyor, başkasının sırtındaki kamburu görüyor ve bu deyim işte tam da bu durumu anlatıyor.

Bu durum Siirt gibi küçük yerlerde daha bariz olarak görülüyor. Daha doğrusu daha net bir şekilde ortaya çıkıyor.Çünkü, herkes birbirini tanıyor ve kimin ne yaptığını yakından gözlemleme imkanı buluyor. Kamu görevlisi görevini layıkıyla yerine getirmezken, başkalarını suçluyor. Sivil toplum örgütü yöneticileri tam anlamıyla faaliyet yürütemezken, başkalarının neden görevlerini yerine getirmediğinden yakınıyor. Biz basın mensupları da,  kamu adına yaptığımız bu görevi hakkıyla yapmıyorken, yine başkalarını eleştirmekten geri kalmıyoruz. Toplumun geri kalan diğer bütün kesimleri için aynı şeyler geçerlidir.

Oysa hepimizin bu durumdan acil olarak sıyrılması gerekiyor. Hepimizin takkemizi önümüze koyup, her gün bir nefis muhasebesi yapmasında büyük yarar vardır. Ben bugün görevimi tam anlamıyla benden beklenildiği şekilde yerine getirdim mi? Benim bu memlekete bugün bir katkım oldu mu? Bu ve benzeri soruları her gün en azından bir defa kendimize soralım ve samimi olarak cevaplandıralım. Yalnız cevaplandırmakla da kalmayalım, verdiğimiz cevaplar doğrultusunda işimize sarılalım.

Çünkü, gerçekten bu memleketin çalışmaya ihtiyacı var. Bürokrat olsun, siyasetçi olsun, sivil toplum örgütü mensubu olsun, hatta esnaf tüccar veya işçi olsun hiç fark etmez hepimiz hep birlikte çalışmalıyız. Bunu yaparsak bu memleketin karşı karşıya olduğu sorunları çok daha kısa sürede  çözeriz.

Nitekim  yakın bir zamana kadar bizden daha büyük sorunlarla boğuşan bölgemizdeki bir çok il bu sayede düzlüğe kavuşmak üzere. İşte bir  Mardin, işte bir Batman ve hatta işte bir Şırnak. Şırnak bile bir çok alanda bizi geçmeye başladı. Alın Şırnak iline ait verileri bizim ilimizle karşılaştırın acı tablo önünüze çıkacaktır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.