REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

GÖZYAŞI ŞİŞESİ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
GÖZYAŞI ŞİŞESİ!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
37 views
31 Mayıs 2018 - 14:55
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Şehrimizde bir Arkeoloji Müzesi kurulacağına dair verilen söz bir türlü yerine getirilmedi. Yıllardan beri Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İlimizde kurulacağı vaat edilen müzeden hala ses seda yok. Oysa binası bile hazır.  Müzeye dönüştürülmeyi bekleyen eski Hükümet Konağımız!

İlimizde sürdürülen kazı çalışmalarından elde edilen tarihi eserler müze binamız olmadığı için Batman’a veya Mardin’e götürülmektedir. Komşu illerdeki müzelere gönderilerek elden çıkarılan eserlerin bir daha geri gelmeleri elbette zor olacaktır. Bilindiği gibi 10-15 yıldan beri ilimizde arkeolojik kazılar yapan Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur ve ekibi tarafından milattan önce 3-4 bin yıl öncesine ait eserler bulunmuş ve bu eserler de İlimizde Müze olmadığı için Mardin Müzesine gönderilmişlerdi.

Valilik tarafından bugün yapılan basın açıklamasında Jandarma tarafından bir evde gerçekleştirilen arama sonucu ele geçirilen ve milattan önce 4 bin yılına ait oldukları tahmin edilen 123 parça tarihi eserin Batman Müzesine gönderildikleri belirtilmekteydi. Siirt’imizin bir müzesi olsa, bu eserler de, daha önce gönderilen eserler gibi neden Batman veya Mardin Müzesine gönderilsin!

Basın açıklamasını okuyunca hayli duygulandım. Hele bulunan tarihi eserler arasında Milattan önce 4 bin yılına ait oldukları tahmin edilen GÖZYAŞI ŞİŞELERİNİN bulunduğunun yer alması beni daha da duygulandırdı. Nasıl bir şey olduklarını çok merak ettim. Keşke, bu tarihi eserler Batman’a gönderilmeden önce en azından basın mensupları önünde teşhir edilerek, fotoğrafları çekilseydi.

Gözyaşı Şişesinin gerçeğinin ne olduğunu bilmiyoruz ama kesin olmamakla birlikte bu şişelerle ilgili esatiri görüşler ve tespitler var. İşte bu esatirlerden bazıları:

*Milattan önce bazı yörelerde insanlar ölen yakınlarının ardında döktükleri gözyaşlarını bir şişede toplarlarmış. İşte bundan dolayı da bu şişelere (GÖZYAŞI ŞİŞESİ) adı verilirmiş. Şişeler, ölüyle birlikte toprağa gömülürmüş.

*Diğer bir esatire göre ise birbirlerine hasret çeken sevgililer gözyaşlarını bir şişede biriktirir, birbirlerine verirlermiş.

*Diğer bir söylemde ise kederli insanlar  gözyaşlarını şişeye doldurup nehre atarak dertlerinin sona ermesini beklermiş.

Sadece Gözyaşı Şişeleri değil. Adları verilen diğer tarihi eşyalar da gerçekten çok enteresan objeler. Keşke müzemiz olsa, bulunan tarihi eserler, İlimizde sergilense. Ağlamak istediğimiz zaman belki de gider, (GÖZYAŞI ŞİŞELERİNE) bakarak teselli bulurduk.

Dileriz ki, Siirt’imizin müze sorunu çözümlensin. Yoksa biz de müze için ağıt yakmağa ve gözyaşlarımızı bir şişede toplamaya başlayacağız…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.