REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

GÜL YARASI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
GÜL YARASI!
4-Fatih ARITÜRK
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
5 views
11 Ocak 2018 - 13:06
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Özellikle büyük mutasavvıfların hayatlarını irdeleyenler HALLAC-I MANSUR adını mutlaka duymuşlardır. (ENEL HAK) söylemi meşhur olan ve bu söylemi yüzünden hakkında ölüm hükmü verilip taşlanarak öldürülen büyük mutasavvıfın asıl adı HÜSEYİN BİN MANSUR’DUR. Gösterdiği bir keramet sebebiyle (HALLAC-I MANSUR) olarak anılmıştır.

YÜCE ALLAH’IN aşkıyla dolu olduğu bir sırada (ENEL HAK = BEN HAKKIM) dediği için devrin padişahına şikâyet edilmiş, hakkında ölüm kararı verilmişti.

Taşlanarak öldürülmesine hükmedilen Hallac-ı Mansur’a hakaretler edilerek taş atılıyor, o ise kendisine taş atanlara (ah) etmeden gülümseyerek bakıyordu. Bu sırada bir dostu geldi, elinde bir GÜL VARDI. Taş yerine elindeki gülü attı. O zaman Hallac-ı Mansur’un derinden (AH) ettiği duyuldu.

Bunca taş atılırken, hiç (ah) ekmezken, bir GÜL ATILINCA neden (ah) ettiği sorulduğunda şu meşhur cevabı verdi:

-Beni avam tarafından atılan taşlar değil, ancak, dostun attığı GÜL YARALAR!

Bu tarihi anekdotu anlatmak nereden aklıma geldi derseniz, onun da cevabını vereyim. Cumhurbaşkanı ERDOĞAN ile selefi GÜL arasındaki atışmalar…

SENİ DE BOŞARIM AMA İNEĞİ BIRAKMAM!

Siirt’in ilçesi olduğu dönemlerde; Batman Belediye Başkanı olarak görev yapan ve genç sayılacak bir yaşta RAHMET-İ RAHMAN’A kavuşmuş bulunan Salih GÖK ile ilgili olarak anlatılan bir anekdot vardır.

Şehrimizin adının İNEKLERLE ÖZDEŞLEŞTİRİLDİĞİ gerçeği karşısında bu anekdotu sunmayı uygun bulduk. İşte, Anekdotumuz:

Siirt gibi, Batman’da da İNEKLERİN KOL GEZDİĞİ dönemde, ineklerin şehirde kol gezmelerine karşı kesin tavır alan Belediye Başkanı Salih Gök, bu konuda çok katı bir tutum sergiliyormuş. Şehir içinde başıboş gezen hayvanlar yakalanarak, bu iş için tahsis edilen bir alanda toplattırılıyor, sahiplerinin müracaatları halinde, neredeyse fiyatlarına denk gelecek bir ceza ödemeleri ve beslendikleri her gün için de, besi parası alınarak bırakılıyormuş.

Bir gün, Belediye Başkanı Salih Gök’ün ev hizmetlerini yapan kadına  ait bir inek de, çarşıda başıboş gezerken, Belediye Zabıta ekipleri tarafından yakalanmış, toplama merkezine götürülmüş. Hizmetçi Kadın, Belediye Başkanının evinin hizmetçisi olmaktan dolayı ceza vermeden ineği toplama merkezinden kurtarabilmeyi umut ediyormuş. Bunun için, her gün işini yaptığı ve çok samimi olduğu Belediye Başkanının Hanımına durumu anlatarak, ineğinin bırakılması için Başkana tavassutta bulunması için ricada bulunmuş.

Belediye Başkanının Hanımı da Kocasının bu gibi konularda ne kadar hassas olduğunu bilmesine rağmen, yine de durumu aktarmış ve hizmetçilerinin yakalanmış olan ineğinin ceza kesilmeden salınmasını istemiş.

Merhum Başkan, Hanımının bu tavassutuna çok kızmış ve onu şöyle azarlamış:

-Yok Hanım, yok! Sen bu tür işlere karışma, aracı olma! Seni BOŞARIM AMA, ĞELETE ĞECE’NİN (Hatice Teyze’nin) ineğini, cezasını ödetmeden salmam.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.