REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

(GÜLERİZ, AĞLANACAK HALİMİZE!)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
(GÜLERİZ, AĞLANACAK HALİMİZE!)
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
16 views
30 Eylül 2020 - 13:51
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

AKP iktidarları döneminde açılan paketlerin sayılarını bilen var mı. O kadar çok paket açıldı ki, saymak için 99’luk bir tespihin taneleri bile yetmez. 29 Ekim 2020 günü bir paket daha açıklandı. Diğer bütün paketler gibi içi boş, dışı boş bir paket. Adını da (3-Y) olarak koymuşlar. Hatırlanacağı üzere, AKP ilk iktidar olduğunda (3-Y) için çaba sarfedeceğini açıklamıştı. Bu üç (Y) YOLSUZLUK, YOKSULLUK ve YASAKLARIN bitirileceği şeklindeydi. Ancak 20 yıllık süre zarfında YOLSUZLUKLARIN, YOKSULLUĞUN ve YASAKLARIN bitirilmiş olması şöyle dursun, 3-5 misliyle katlandığını görüyoruz.

Yolsuzlukların boyutu katlandı. Ankara, İstanbul ve diğer büyükşehirler parsel-persel satıldı, birilerine peşkeş çekildi. Özelleştirme adı altında devletin altın yumurtlayan bütün tesisleri ucuz fiyatlarla özelleştirildi. Kişi başına düşen gayri safi milli hasıla düştü! ABD doları, Türk Lirası karşısında 3-5 kat değerlendi. Paramız pul oldu.

Yasaklar alabildiğine katlandı. Yürüyüş, boykot,  protesto eylemleri yasaklandı. Konuşan gazeteciler, yazarlar, aydınlar, akademisyenler cezaevlerini boyladı. Millet susturuldu, pusturuldu! Cezaevleri doldu taştı. AKP döneminde en çok ihtiyaç duyulan, yeni cezaevlerinin açılması oldu. Kapalı cezaevlerinin sayıları katlandı.  Sözde vatandaşları rahatlatmak için açılan bütün paketlerin içi kof çıktı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından 29 Eylül 2020 günü (YENİ EKONOMİK PROGRAM) adı altında açıklanan paket ise EKONOMİSTLERİN ANLATIMIYLA (GÜLÜMSETTİ!)

Bakan, paketi açıklarken dolar ve Euro yükselmeğe devam etmekteydi. Devlet Planlama Teşkilatı eski müsteşarı, CHP’li vekil İlhan Kesici, açıklanan paket konusunda ‘Alice Harikalar Diyarında’ mesajını attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski metin yazarı ve AKP’li eski vekil Aydın Ünal bile sosyal medya hesabından, “Ekonomi Bakanı kapsamlı bir paket açıklıyor ama ekranın alt köşesinde dolar rekor üstüne rekor kırıyor. Sözün ağırlığı kaybolmuş. Ekonominin yükselişe geçmesi için önce inişin durması, bunun için de önce sözün ağırlığını yeniden kazanması gerekiyor. Zira ekonomi güvendir” diye yazdı.

Ekonomist Can Gürses ise, “‘Yeni’ kelimesinin bu kadar çok geçtiği bir konuşmada sadece her şeyin eskisi gibi hatta daha kötü olacağını anlarım… Dolar dün 7.8 TL, bugün 7.85 TL… Türkiye’nin dış borcu ~430 milyar USD. Dünle bugün arasındaki 5 kuruşluk fark bile akşamdan sabaha tüm ülkeyi 21.5 milyar TL daha borçlu yapmaya yetiyor… Tahmin edin bu borç kimin cebinden çıkıyor. Şunu LGS’de sorsan gençlerde anında bir uyanış yaşanır :).. Bu tür en temel Ekonomi bilgileri okullarda Temel Matematik ders programı içine alınmalı… İlkokuldan itibaren hem Matematiğin ne işe yaradığını anlayan hem de ülke ekonomisi bilinci oluşmuş kuşaklar hazırlanır. ” ifadelerini kullandı.

Ekonomist Uğur Gürses, “Bir konuşmada 300 kez “yeni” diyerek, açıkladığınız programı yeni yapamazsınız. Eski tas ve hamamdan yeni ekonomi çıkmaz. Türkiye’de siyasi normalleşme olmadan, ekonomi sürdürülebilir bir normale dönemez.” şeklinde mesaj yazdı.

Karar gazetesinin ekonomi yazarı İbrahim Kahveci de sosyal medya hesabından sadece “inandınız mı” diye yazarken, iktisatçı Yalçın Karatepe “Sunum bitti, dolar yükselmeye başladı.” diye mesaj attı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdi. Kılıçdaroğlu Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Beş gündür bekliyorum. Vatandaşları tebaası sayan ‘Sarayın Kibirli Adamı’ ve ‘Sosyete Damadı’ ne diyecek diye. Beş gündür ‘tık yok'” ifadelerini kullandı.

Evet, gerçekten de içi boş, dışı boş bir ekonomi programı daha açıklanmıştı. Yine ekonomistlerin ifadesiyle açıklanan program, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının daha da fakirleştiğinin ilanı gibiydi. Tabii, dış ülkelerdeki bankalarda gizli hesapları olanlar hariç…

Ekonomistlerin ifadeleriyle GÜLÜMSETEN bu program için kullanılacak deyim ise şudur:  (GÜLERİZ, AĞLANACAK HALİMİZE!)

ANEKDOT

Nasreddin Hoca bir ahbabından borç almış. Elde avuçta olsa Hoca hemen ödeyecek ama yoksulluğun iki gözü de kör olsun. Daha vadesi gelmeden adam alacağı için Hoca’nın kapısını aşındırmaya başlamış. Bir böyle iki böyle derken yine bir gün adam borcunu istediğinde;

–Şu anda yok ama, demiş, çok yakında ödeyeceğim,

Böylesi düşman başına, adam yüzsüz mü yüzsüz:

–Söyle Hoca, ne zaman vereceksin, kimden bulup vereceksin!

–Evin önüne çalı ektim!

–Niye?

–Koyun sürüsü geçerken yünleri çalıya takılacak.

–Sonra?

–Bizim hatun bu yünleri toplayacak, yıkayacak, tarayacak, eğirecek, dokuyacak, ben de götürüp satacağım.

–Eee?

–Ne e’si be adam, sordun ya, senin paranı o zaman öyle ödeyeceğim.

Buna kim gülmez; adam da kasıklarını tuta tuta gülünce Hoca:

–Gidi hâlden bilmez, demiş, peşin parayı gördün ya gül bakalım!

TAŞLAMALAR

NASRETTİN HOCAMIZIN

BORÇ ÖDEME FIKRASI

GİBİ BİR ANLATIMDI

PAKET AÇIKLAMASI

GÜLERİZ AĞLANACAK

HALİMİZE DERİZ YA

EKONOMİK PAKETTEN

BUDUR ÇIKAN ORTAYA

FAKİRLEŞME PAKETİ

AÇIKLANAN BU PAKET

MÜJDE DİYE SUNULDU

FAKİRLEŞMEMİZ HAYRET

BU KAÇINCI PAKETTİR

AÇILAN SON BİR YILDA

DİĞER PAKETLER GİBİ

KADÜK OLACAK BU DA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.