REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TİLLO’DA IŞIK HADİSESİ BÜYÜK İLGİYLE İZLENDİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TİLLO’DA IŞIK HADİSESİ BÜYÜK İLGİYLE İZLENDİ
47 views
23 Eylül 2017 - 11:04
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt-Tillo’da binlerce kişi güneşin doğuşunu birlikte izledi. ‘Güneş Hadisesi’ izleyenleri büyüledi. Tillo meydanına akın eden vatandaşlar, ‘Güneş Hadisesi’ni büyük bir dikkat ve hayranlıkla izledi.

İbrahim Hakkı Hazretleri’nin, ‘Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim’ diyerek, 250 yıl önce hocası İsmail Fakirullah hazretleri için yaptırdığı düzenek ile beldede doğan güneşin ilk ışıkları, türbesinin içindeki sandukanın başucuna bir kez daha yansıdı.

Tillo Kaymakamlığı ve Tillo Belediye Başkanlığı tarafından organize edilen etkinlikte, sabah namazının ardından Tillo ilçe meydanında toplanan ve yurdun dört bir köşesinden gelen binlerce vatandaş, dualar eşliğinde kurulan dev ekrandan sinevizyon aracılığıyla saat 06.10’da gerçekleşen ‘Güneş Hadisesi’ni izledi.

Vali Ali Fuat Atik, etkinlik sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada; İbrahim Hakkı Hazretleri’nin pozitif ve İslami ilimlerde hocası İsmail Fakirullah Hazretleri tarafından yetiştirildiğini belirterek, Tillo’nun manevi atmosferinde gerçekleşen Güneş hadisesi olayının hepimize çok önemi mesajlar verdiğini söyledi.

Vali Atik, ‘Güneş Hadisesi,  bir hocaya, bir öğretmene duyulan vefanın, muhabbettin ve saygının en güzel örneğidir’ dedi.

Güneş hadisesinin izlenmesinin ardından Vali Ali Fuat Atik, yurdun dört bir yanından gelen vatandaşlarla sohbet ederek, etkinliğe katılımlarından dolayı kendilerine teşekkür etti.

‘Güneş Hadisesini’,  Vali Ali Fuat Atik, eşi Bayan Atik, Siirt Milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay, Siirt 3. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Selçuk Yavuz, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Tillo Kaymakamı ve Vali Yardımcısı Yunus Koç, Tillo Belediye Başkanı İdham Aydın, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Güven Kuzu, AKP Siirt İl Başkanı Fuat Özgür Çalapkulu, Kurum Müdürleri, STK temsilcileri ve binlerce vatandaş takip etti.

GÜNEŞ HADİSESİ NEDİR ?

İbrahim Hakkı Hazretleri, Tillo’da kendisini yetiştiren hocası İsmail Fakirullah’ın 1734 yılında vefat etmesinin ardından çok üzülmüş ve ‘Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyeyim’ diyerek arayış içerisine girmiş. Hocasına, yan tarafında kule bulunan bir türbe ve Tillo’nun yaklaşık 2,5 kilometre uzağındaki bir tepe üzerine taş bir duvar inşa etmiş.

Her yıl ekinokslarda, yani 21 Mart ve 23 Eylül günlerinde doğan güneşin ilk ışıkları, duvarın ortasında bulunan pencereden süzülen güneş ışınları, kuledeki aynaya yansıdıktan sonra ışığın kırılması yöntemiyle pencereden türbeye ve oradan da İsmail Fakirullah Hazretleri’nin başucuna doğuyordu. 1960’lı yıllarda yapılan Restorasyonda, pencerenin yerinin değişmesi sonucu düzenek izlenemez hale gelmişti. 23 Eylül 2011 tarihinde, Siirt Valiliği, Başkent Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Cengiz Işık’ın koordinatörlüğünde, Tübitak Gözlem Evi’nin destekleri ile oluşturulan bir bilim ekibinin üstün gayretleriyle, yeniden çalışır konuma getirilerek, üç asırlık sır çözüldü.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.