REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

GÜRES CADDESİ BAŞTAN ELE ALINMALI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
GÜRES CADDESİ BAŞTAN ELE ALINMALI
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
4 views
14 Ekim 2019 - 11:24
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bazı işler var ki, meydana getirilirken sanki bütün toplumun üzerine ölü toprağı serpilmiş oluyor. Hiç kimse, öncesinde ve yapım aşamasında o işin artısını-eksisini düşünmüyor. Düşünmek bir yana, hatta yapılan o işi alkışlıyor. Ancak iş tamamlanınca tabiri caizse takke düşüp kellik ortaya çıkınca herkes feryadı-figanı basıyor. Güres Caddesi tam da bu türden bir konu. Dönemin Belediye Başkanı Mervan Gül, daha adaylık döneminde projeleri arasında bu caddenin araç trafiğine kapatılacağını açıklamıştı.

Gül, başkanlığa seçildi, Ankara Büyükşehir Belediyesi bu caddede çalışmalara başladı, kimsede tık yok. Kentin trafiğini düşünen, meydana gelebilecek aksaklıkları dile getiren yok. Çalışmalar tamamlanma aşamasına, cadde hizmete hazır hale geldi ve o andan itibaren feryatlar yükselmeye başladı ve o günden bugüne halen devam ediyor. Bu itirazların en haklı noktası daha önce açıklanan proje ile uygulanan proje arasındaki büyük farklılık.

Gerçekten de bu caddenin kalitesi bir yana, varlığının tartışılması gerekir. Genel kabul, caddenin yine araç trafiğine kapalı olması ancak, tek şerit veya benzeri alternatif bir yol bulunması ve tabii ki kalitesinin yükseltilmesi yönündedir ve bu nedenle bu caddede belediyenin bugünlerde başlattığı çalışmaları önemsiyorum.

Çünkü bu cadde tam anlamıyla Siirt’in aynasıdır. İlimizi gezmeye gelen hemen herkesin mutlaka uğradığı yerlerin en başında geliyor ve bunların yanı sıra gençlerimizin tek gezi alanıdır. Bu nedenle bu cadde çok önemlidir. Ancak yapılan güzelleştirme ve düzenleme çalışmaları yeterli olmayabilir. Bunların yerine daha kalıcı ve hatta halkın görüşünün de alındığı bir proje olarak yürütülmesinde yarar vardır.

Öncelikle uzmanlar tarafından birkaç tane alternatif proje hazırlanabilir ve daha sonra bu projeler halkın beğenisine sunulur. Hatta, bu konuda gerçekten de bir halk oylaması bile yapılabilir. Günümüzde halkın görüşünü almak daha kolay. Normal seçimlerde olduğu gibi sandıklar kurulabileceği gibi bu işlem sosyal medya üzerinden de gerçekleştirilebilir. Böyle bir yöntemle belirlenecek ve uygulanacak olan proje halkımız tarafından daha çok kabul görecek ve sahiplenilecektir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.