REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

“GÜVENLİ LİMAN”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“GÜVENLİ LİMAN”
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
5 views
04 Ağustos 2020 - 14:43
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Altın fiyatları rekor üstüne rekor kırıyor ve paralarını değerlendirenlerin “Güvenli Liman” olarak tercih etmelerinden kaynaklanan talepleri devam ettikçe fiyatının daha da artacağından söz ediliyor. Liramız Dolar, Euro ve diğer yabancıların paralarına karşı küçülmeyi sürdürürken, altın da çok daha büyük kayba uğramaktadır ve işin tuhafı; altının süs dışında başka bir alanda kullanılması şansı olmayışıdır.

Dar gelirli vatandaşlarımız satın alma güçlerini büyük ölçüde kaybettiklerini belirtirlerken, şimdi Dolar ve diğer yabancı paraların liramıza karşı kazandıkları değer yerine rekor üstüne rekor kıran altını örnek gösteriyorlar. Gerçekten de düşük ücretlilerin satın alma güçlerinde büyük bir düşüş olmuştur ve buna rağmen durumlarını iyileştirmek için ciddi ve gerçekçi önlemler alınmış değildir.

Altın piyasasını da el altından yöneten güçler olduğu yaygın söylentilerdendir ve süs olmanın dışında bir özelliği olmadığından bu görüşe katıldığımı belirtmek isterim. Zaten, günümüz ekonomik koşullarında altına yatırım yapabilecek güce sahip yurttaşımızın sayısı oldukça azdır ve hiç beklenmedik şekilde fiyatında önemli bir düşüş olması, onları sıkıntıya sokmaz. Dar gelirlilerinse “Güvenli Limana” demir atma şansları yoktur. Günümüze ulaşan bir rivayete göre; çok eski yıllarda 1 tas buğday için 1 lira altın verme durumunda kalınmış. Yani altını olan zenginler, kıtlık dönemlerinde açlık tehlikesini ucuz atlatabilmişler. Demek ki, çok eski yıllarda bile vatandaşın altına yatırım yapmasını hedefleyen beyinler olmuştur ve bu hedef günümüze dek korunabilmiştir.

Dünyanın nüfusu artmaya devam ediyor ve bu nedenle beslenme sorunu da gün geçtikçe daha çok önem kazanmaktadır. Allah korusun her zaman için açlık tehlikesiyle karşı/karşıya kalınabileceği gerçeğini göz önünde bulundurduğumda, ülkeler için en güvenli limanın tarım sektörü olduğuna hükmediyorum. Biz, bir zamanlar tarım sektöründe sahip olduğumuz güvenli liman sayesinde dünyanın kendi kendine yeterli 7 ülkesinden biriydik. Ne var ki bu güvenli limanımızı daha da genişletmemiz gerekirken  koruyamadığımızdan başta buğday olmak üzere birçok tarımsal ürünü başka ülkelerden ithal etmek zorunda kalmış bulunuyoruz.

Altına yatırım yapanlar, sermayelerini birleştirerek üreten tesisler açabilir ve böylelikle işsiz insanlarımıza ekmek kapısı aralayarak ekonomimizi de güçlendirebilirler ama, arzulanan girişimciliğe cesaret edemiyorlar. Bu olumsuzluk, maalesef ülkemiz için önemli bir talihsizliktir.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.