REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

GÜZEL BİR ÇALIŞTAY, BİR EKSİKLİK VE BİR ÖNERİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
GÜZEL BİR ÇALIŞTAY, BİR EKSİKLİK VE BİR ÖNERİ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
11 views
04 Kasım 2017 - 9:38
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Üniversitesi,  İlahiyat Fakültesi güzel bir çalışmaya imza atarak, “Cahiliye Araplarında Nübüvvet Telakkisi” konulu  bir çalıştay düzenledi.

Üniversitenin Kezer Kampusunda düzenlenen çalıştayda, üniversitemizin yanı sıra çeşitli üniversitelerden bilim adamları tebliğler sundular. Çalıştayda  Peygamber Efendimizden önceki Arap Toplumunda peygamberliğe bakış açısı çeşitli yönleri ile alındı. Ayrıca Kuranı ve hadisler ışığında o dönemdeki Arapların durumu da masaya yatırıldı.

Gerçekten yararlı bir çalıştay oldu. İslam dininin karanlık bir cehalet içerisinde olan Arap Yarımadasından başlayarak, bütün dünyaya nasıl parlak bir ışık olarak yayıldığı geniş bir şekilde anlatıldı. Umarım çalıştayın açılış konuşmasında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemalleddin Erdemci’nin de belirttiği  gibi,  tebliğler unutulmaya mahkum olan sözlerde kalmaz ve kitap halinde basılarak asırlar boyun insanların yararlanmasına sunulur.

Bu girişten sonra çalıştayla ilgili gördüm bir eksikliğe gelince…Bilindiği üzere Siirt’te 34 civarında Kuran kursu faaliyet gösteriyor. Buralarda Kuranı Kerimin yanı sıra din bilgiler veriliyor. Buralardan mezun olanlar icazet alarak fetva makamına ulaşıyorlar. Daha geçtiğimiz ay  halk arasında bilinen adıyla 4-5 medresede icazet törenleri düzenlendi. Yani ilimiz ilim öğrencisi ve adamı yönünden mümbit bir toprak. Ancak böyle olmasına karşılık bir alim için gerçekten çok yararlı olan bu çalıştayda, ne resmi görevli ve ne de görevli olmayan alimlerimizi göremedik.İnsan arzu eder ki onların çok büyük bir bölümü  bu çalıştayı takip etseydi. Hiç değilse halen ilim tahsilini sürdüren öğrenciler orada olsaydı.

Onların orada olması ilmi yararın yanında üniversite toplum bütünleşmesi açısından da çok yararlı olacaktı. Neden orada olmadıklarını bilemiyorum. Davet edilmediler mi, yoksa davet edildikleri halde gelmediler mi? Bu nedenle kimseyi suçlamıyorum. Ama bunu bir eksiklik olarak görüyorum. Keşke bahsettiğim bu alimlerimiz ve ilim öğrencileri bu çalıştayı takip etselerdi. Hatta onların gelmesi içinde özel servislerde tahsis edilebilirdi.

Birde önerim olacak. Bu çalıştay geçtiğimiz yıllarda düzenlenen Eşarilik” çalıştayının ardından İlahiyat Fakültemizin düzenlediği ikinci çalıştay. Belirlenen her iki konu, güzel ama amiyane tabirle ağır konular. Yani yalnız bu işin erbabını ilgilendiren konular. Acaba diyorum birazda vatandaşın ilgisini çekecek, sigorta borsa , hisse senetleri gibi güncel konularda benzeri toplantılar düzenlenemez mi?

İlahiyat Fakültemizin çiçeği burnunda yeni dekanı Prof. Dr. İhsan Süreyya  Sırma başta olmak üzere Rektör Prof. Dr. Murat Erman, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemaleddin Erdemci Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Fadıl Aygan ,Genel Sekreter Doç. Adnan Memduhoğlu ile mutfakta görev yapan sekretaryasını yürüten bütün personeli kutluyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.