REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HA (ALİ HOCA), HA (HOCA ALİ)!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HA (ALİ HOCA), HA (HOCA ALİ)!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
10 views
20 Ağustos 2020 - 13:06
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Üniversitesinde mevcut durumunda 10 doktora, 39 ön lisans, 45 lisans, 80 ön lisans olmak üzere toplam 16 bin 700 öğrencinin bulunduğu belirtilmektedir. 2020-2021 ders yılı için yabancı uyruklu 10.083 aday öğrencinin başvurduğu belirtiliyor. Yani, üniversitedeki fakültelerin ve yüksekokulların kapasitesinin yarısından fazla yabancı uyruklu öğrenci başvurusu var.

Bilindiği gibi Siirt Üniversitesinin Şehir merkezi ve Kezer kampusundaki fakülteleri ve yüksekokulları yanı sıra Kurtalan ve Eruh’ta da yüksekokulları bulunmaktadır. Kurtalan ilçemizin fakülte talebi var. Diğer ilçelerimizin de bu konuda talepleri olduğunu biliyoruz. Bütün ilçelerimizden haklı olarak talepler gelmekte. Baykan, Şirvan, Pervari ve Aydınlar halkı da kendi ilçelerinde en azından birer fakülte veya yüksekokul açılmasını istemektedirler. Bence, hepsi de haklı!

Bilindiği gibi, daha önceden de Tillo’ya  (Aydınlar) İlahiyat Fakültesi yapılması konusunda bazı talepler vardı. Ama işin gerçeği şu ki Tillolular İlçelerinde İlahiyat Fakültesi kurulmasına karşı çıktılar. Bunun için bu fakülte Siirt Üniversitenin kampus alanında kuruldu.

Tillo ilçemizde, resmi Kur’an Kursları vardır. Bu Kur’an Kurslarında, çok önemli hizmetler yürütülmektedir. Tillo’da İlahiyat Fakültesi kurulması durumunda hizipleşmeler meydana gelecekti. Hizipleşme olan yerde istenmeyen olayların yaşanması ihtimali yüksekti. İlahiyat Fakültesi olmadığına göre, bizce, Tillo’ya en uygun yüksek okul, İbrahim Hakkı Hazretlerinin uğraş alanı olan ASTRONOMİ İLE İLGİLİ olmalıdır.

Üniversitenin Merkez, Eruh, Kurtalan ve Kezer’de fakülteleri yüksek okulları bulunmaktadır.

18 bine yakın öğrencisi bulunan Üniversite bünyesinde yeni kurulan Tıp Fakültesinin henüz binası yoktur. Yapılan tek iş, mevcut Devlet Hastanesinin araştırma hastanesine dönüştürülmesinden ibarettir. Bu işin adına HA ALİ HOCA, HA HOCA ALİ diyebiliriz.

Biz, bütün ilçelerimizde en azından birer fakülte veya yüksekokul kurulmasından yanayız. “Rabbena hep bana” düşüncesi içinde hareket ederek, sadece Merkez ilçeyi düşünemeyiz.

Umarım ilgililer ve yetkililer, sesimize kulak verirler.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.