REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HACCA GİTMEK İŞİNDE DE TORPİL VARSA…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HACCA GİTMEK İŞİNDE DE TORPİL VARSA…
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
92 views
06 Şubat 2018 - 15:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

2018 yılında, Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla Hac görevlerini ifa edeceklerin adları yapılan kura çekilişi sonrası açıklandı. Bütün il ve ilçe müftülüklerinde kesin kayıtlara başlandı. Hac görevini yerine getirmek isteyenler, bilindiği gibi Diyanet İşleri Başkanlığına müracaat etmekte, Diyanet İşleri Başkanlığı da, Türkiye’ye tanınan kontenjan kadar hacı adayını kura çekimiyle belirlemektedir. Ne var ki, kimilerine müracaat ettikleri yıl kura isabet ederken, kimileri 5-10 yıl bekleyerek ancak muratlarına erebilmektedirler.

Bu uzun bekleyiş sırasında kimi hacı adaylarının öldükleri, kimilerinin, artık Hac farizasını ifa etmek için de olsa sağlık sorunları sebebiyle seyahatlerin zorluklarına  katlanamayacak duruma geldikleri, kimilerinin mali durumlarının kötüye gitmesi sebebiyle ve zorunlu olarak hac farizanı ifa etmekten vazgeçmek zorunda kaldıkları anlaşılmakta.

Hac görevini ifa için tam 10 yıl önce müracaat ederek kaydını yaptırmış yakın bir tanıdığımız, bundan birkaç gün önce kendisine Diyanet İşleri Başkanlığından mesaj geldiğini ve kura isabet etmediği için bu yıl da Hac görevini ifa edemeyeceğinin bildirildiğini söyledi. Bu tanıdığımız, Hacca gitmek için tam 10 yıl önce kayıt yaptırmış. Kendi ifadesine göre Hacı adaylığı için müracaat ettiğinde 70 yaşındaymış, şimdi 80 yaşında. Yığınla sağlık sorunları yaşıyor. Hac için çekilen kurada adının çıkmamasına üzülmek şöyle durursun, sevinmiş bile. Nedenini şöyle belirtiyor:

-Kurada, Hacca gidecekler arasında adım çıksaydı, bu hasta halime rağmen gidip, gitmemek konusunda yine de tereddüde düşecektim. Şimdi artık gönlüm rahat. Diyanet İşleri Başkanlığının çektiği kurada adım yok. Yani, sağlık sorunlarımdan dolayı değil, elimde olmayan sebeplerden dolayı gidemeyeceğim. 10 yıl önce Hacca gitmek maddi açıdan bana farz olmuştu. Sağlığım da yerindeydi. Müracaatımı yaptım ve beklemeğe başladım. Ancak, Diyanet İşleri Başkanlığının kuralarına takılarak beklediğim bu 10 yıllık süre içinde seyahate çıkacak gücümü de kaybetmiş duruma geldim. Eğer bu farzı yerine getiremediysem, bunun sorumlusu ben değilim, Diyanet İşleri Başkanlığıdır. Bundan dolayı Hac farizasını ifa edememiş olmaktan dolayı üzüntülü olsam bile, gönlüm rahat!

Evet, Diyanet İşleri Başkanlığının kurduğu sistem sayesinde Hac için kayıt yaptıkları halde maalesef aradan 10 yıl geçtiği halde kuraları çıkmayanlar var. Buna karşılık, pek inanmasak bile, Diyanetin bir şekilde birilerine öncelik tanıdığı ve müracaatlarının daha ilk yılında Hac kafilesine dahil ettiği söylentileri var. Başkalarının sıralarının gasp edilmesi pahasına Hacca gidenlerin, Hacları kabul olur mu, olmaz mı, bilemeyiz. En azından işin içinde bir şüphe var. Hac işine de TORPİL KARIŞTIYSA, vay Müslümanların haline…

NEDEN HACCA GİTMİYORMUŞ!

Biraz da matrak olan ve şakalarıyla tanınan bir Siirtli Hemşerimize Arkadaşı:

-Mali durumun gayet iyi, neden Hacca gidip, bu mübarek farizayı yerine getirmiyorsun? Yoksa, “daha gencim” diyerek ihtiyarlamayı mı bekliyorsun? diye sormuş.

Şakacı Hemşerimiz cevap vermiş:

-Daha önce gidenlerin çoğu arkalarından “Hacı… Hacı…” çağırılsınlar diye gidiyorlardı. Hem, geçmiş yıllarda Şehrimizde sayıları o kadar çok azdı ki, Hacca gidenler parmakla gösteriliyorlardı. Şimdi, bir caddenin başında dursan ve “Hacı! Hacı!” diye bağıracak olursan, “beni mi çağırıyorlar” diye bin madrabaz dönüp arkasına bakacak! Hacca gitmek istiyorum ama, gitsem de, gerçek anlamda tövbe edecek gücü kendimde bulamadığım için gitmiyorum. Kendime güvensem ve gerçek anlamda tövbe edeceğimi bilsem, Hacca gideceğim ya!

Evet, Hacca gitmiş ve “HACCI” unvanını almış olanlara duyurulur. Bu unvana sahip olanların, büyük sorumlulukları var!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.