REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HACI İCAZETNAMESİ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HACI İCAZETNAMESİ!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
12 views
29 Temmuz 2021 - 12:37
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gerçi bu yıl Hac farizasını ifâ etmek için çok az sayıda kişi Suudi Arabistan’a gitti. Bugünlerde Hac farizasını ifâ ederek dönenler varken, yaşamış bir Siirt anekdotu aklımıza geldi. Okuyucularımızla paylaşalım istedik.

Anekdot şu:  Öyle anlatılır ki, geçmiş yıllarda, Hac farizasını ifâ etmeğe giden Siirtli kafile arasında saf bir hemşerimiz varmış. O zamanlar, Hacca yayan gidildiği için, gidenlerin sayıları da oldukça azmış.

Hac farizası ifâ edilip, Mekke-i Mükerreme’den dönüş hazırlıklarına başlayan Siirtli kafiledeki hacılar, lâtife olsun diye, saf Siirtli Hacı’ya oyun oynamak istemişler ve demişler ki:

-Sana, hacı olduğuna dair İCAZETNAME VERİLDİ Mİ?

Saf Siirtli:

-İcazetnameyi kim veriyor, gidip alayım diyecek olmuş.

Gayeleri, lâtife olan gruptaki arkadaşları, şakalarını sürdürerek:

-Kimin haccı makbul olursa, Cenabı Hak, ona bir melekle İCAZETNAME gönderir. Bizim hepimize geldi. Demek, senin haccın kabul edilmemiş ki, İCAZETNAMEN gönderilmemiş! Yarın, Mekke-i Mükerreme’den ayrılacağımıza göre, bu gece sana İCAZETNAME GELDİ, GELDİ; GELMEDİYSE, HACCIN KABUL EDİLMEMİŞ demektir diye takılmışlar.

Söylenilenlerin doğru olduğuna inanan saf Siirtli, kafileden habersiz KABE-İ MUAZZAMAYA GİTMİŞ. BÜTÜN GECE ALLAH’A YALVARARAK, HACCININ MAKBUL OLMASI VE KENDİSİNE DE İCAZETNAME GÖNDERİLMESİ  İÇİN GÖZYAŞLARI DÖKMÜŞ.

Yine öyle anlatılır ki, YÜCE ALLAH’IN MUVAZZAF KILDIĞI BİR MELEK TARAFINDAN, SAF SİİRTLİYE ÜZERİNDE BİLİNMEYEN BİR YAZIYLA, NE OLDUĞU BİLİNMEYEN YAZILAR BULUNAN CENNETTEN YEŞİL BİR VARAKPARE GÖTÜRÜLMÜŞ:

-Al işte, Haccının kabulüne dair İCAZETNAMEN denilmiş.

Saf Siirtli, büyük bir sevinçle kafiledeki arkadaşlarının yanına koşmuş. Elindeki YEŞİL VARAKPAREYİ göstererek:

-İşte, bana da icazetname verildi! demiş.

Kafiledeki arkadaşları şaşırıp kalmışlar. Çünkü, elindeki VARAKPARE GERÇEKTEN CENNETTEN BİR KOKU TAŞIYORMUŞ. Bunun üzerine, İCAZETNAMEYİ NASIL ALDIĞINI  sormuşlar. O da, İCAZETNAMESİNİN VERİLMESİ İÇİN BÜTÜN GECEYİ KABE’DE AĞLAYARAK GEÇİRDİĞİNİ, ALLAH’A YALVARDIĞINI  VE BU YAKARIŞ SONUNDA BİR MELEK TARAFINDAN VERİLDİĞİNİ NAKLETMİŞ.

Kafile arkadaşları, olanı biteni anlayıp:

-Vah bize ki, vahlar bize! Biz şaka yapalım derken, gerçekten de kendisine CENABI ALLAH TARAFINDAN HACCININ KABUL EDİLDİĞİNE DAİR İCAZETNAME GÖNDERİLMİŞ demişler, helallik dileyerek, BU SAF GÖRÜNÜMLÜ KAFİLE ARKADAŞLARININ, ALLAH’IN YANINDA NE KADAR MÜBAREK VE MAKBUL BİR KUL OLDUĞUNU ANLAMIŞLAR.

Şimdi, Hac görevlerini ifâ edip dönen hemşerilerimize biz de soruyoruz:

-Hac görevini ifânızın kabul edildiğine dair, İCAZETNAMELERİNİZ verildi mi!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.