Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hafıza Unutur, Arşiv Unutmaz!

Siirt Gazetesinin geçmiş yıllara ait koleksiyonlarını incelerken, 8 Temmuz 1987’de yaşanmış iki katliam haberinin yaşandığına yer verildiğini gördüm.

Siirt Gazetesinin geçmiş yıllara

Çok sayıda katliamlara imza attığı bilinen PKK 8 Temmuz 1987’de iki ayrı bölgede katliamlar gerçekleştirmişti. Bu katliamlardan biri Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Yuvalı Köyü Haraberk mezrasında yaşanmıştı. Mezrayı ablukaya alan PKK aynı aileden 7’si çocuk, 2’si kadın 9 kişiyi katletmişti.

Yine 1987 yılının 8 Temmuz günü İdil ilçesine bağlı Peçenek köyü PKK’lı teröristler basılmış ve bir katliama daha imza atılmıştı. Öldürülenler arasında kadın ve çocuklar vardı. PKK’lı teröristler 16 kişiyi kurşuna dizerek öldürmüşlerdi.

(Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür) denilse ve zihnen unutulmuş olsa bile, arşivler unutmaz. Bu vesile ile 1987 yılının 8 Temmuz günü Mardin’in Midyat İlçesine bağlı Yuvalı Köyü Haraberk Mezrası ile o yıllarda Mardin’e bağlı olan İdil İlçesi Peçenek köyünde PKK tarafından gerçekleştirilen katliamlarda yaşamlarını yitirenleri bir kere daha rahmetle anıyoruz.