REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

“HAKSIZLIĞA KARŞI SUSAN DİLSİZ ŞEYTANDIR!..”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“HAKSIZLIĞA KARŞI SUSAN DİLSİZ ŞEYTANDIR!..”
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
14 views
26 Aralık 2017 - 14:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Başkan Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarına dair açıklamasının ardından gösterilen yaygın tepkilerden alınan olumlu sonuç, gündemdeki yerini muhafaza ediyor. BM Güvenlik Konseyinde ABD tarafından veto edilince BM Genel Kuruluna taşınan önemli konunun oylamasında 128 Devlet  temsilcisinin ABD haksızlığına “Hayır” demeleri, kendisini dev aynasında gören ve “Her istediğimi yapmaya muktedirim..” zihniyetini taşıyan bu ülkenin karizmasını çizmiştir ve sonuç, dünyanın hem 5’ten, hem de 1’den daha büyük olduğunu kanıtlamıştır.

Kimin tarafından söylendiği kesin olarak bilinmeyen, ancak; Müslüman halkın kullandığı yaygın deyimlerden biri olan “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” sözüne, Müslüman ülkeler dışında BM Genel Kurulundaki oylamaya katılan başka Devletlerin de sahip çıkması, haksızlıklara karşı direnmenin bir insanlık görevi olduğu gerçeğini, herkesin görmeye başladığını göstermesi açısından da önemlidir. Öyle ya, BM Güvenlik Konseyinde veto kullanma hakkına sahip diğer ülkeler, genel kuruldaki oylamada çekimser kalabilirlerdi ve bunu yapmayarak Ortadoğu’da kargaşayı büyütecek haksız kararda, Müslüman ülkeler yanında yer adılar.

ABD’nin, BM Genel Kurulundan çıkan karara öfke duyduğu ve fırsat bulduğu taktirde bu öfkesini kusmak isteyeceği muhakkak olduğundan, önümüzdeki günlerde ne tür senaryolar üretmek isteyeceği merak ediliyor ve şüphesiz önemli olan, BM Genel Kurulundan çıkan ve “Sen dünyadan daha büyük olamazsın” mesajını veren kararın arkasında, bundan sonra da dik durulmasıdır. Özellikle Müslüman ülkelerin, kendi aralarında ihanetten uzak bir birliktelik sağlamaları ve dış odakların oyunlarına gelmeyerek birbirlerini boğazlamaktan mutlaka vazgeçmeleri gerekmektedir. Bunu yapmadıkları taktirde, Kudüs konusundaki haksızlık için “Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır” sözüne Müslümanlar gibi riayet eden diğer ülkelerin bakış açılarında arzulanmayan bir değişikliğin meydana gelmesine sebebiyet verebilirler.

Güçlü olan, gücünü adaletli olarak değil de adaletsiz ve haksız olarak kullanırsa; er, ya da geç hak ettiği tokadı yemekten kurtulmayacaktır ve gündemde yerini tutmaya devam eden ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı şeklindeki açıklaması nedeniyle BM Genel Kurulunda yediği tokadı, haksızlıklar peşinde koşanların sağduyu içinde irdelemeleri gerekir. Gerçekten “Haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytandır” ve dünya 5’ten, hele-hele 1’den çok daha büyüktür.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.