REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HALİL HULKİ AYDIN’IN ADI NEDEN YOK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HALİL HULKİ AYDIN’IN ADI NEDEN YOK!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
67 views
18 Kasım 2017 - 13:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tescilli Vatan Haini birinin adının (Mustafa Sabri Efendi) Tokat’ta bir okula verilmesi ve tepkiler üzerine geri çekilmesi ister istemez zihnimde bir çağrışım yaptı. Mustafa Sabri Efendi’nin ŞEYHÜLİSLAM olarak Mustafa Kemal ve silah arkadaşları için (KATLEDİLMELERİ VACİPTİR) fetvasını verdiği yıllarda aydın bir müftü, bir müderris, bir kadı olarak Siirtli HALİL HULKİ AYDIN EFENDİ, Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının yanında yer almış ve yer almakla kalmayarak MİLLİ MÜCADELEYE KATILMANIN, DOLAYAYISIYLA MUSTAFA KEMAL VE SİLAH ARKADAŞLARININ YANLARINDA YER ALMANIN HER MÜSLÜMAN ÜZERİNE FARZ OLDUĞU KONUSUNDA FETVALARA İMZA ATMIŞTI.

Hayatı boyunca Mustafa Kemal ATÜTÜRK’ÜN yanında duran ilke ve inkılâplarının yılmaz bir savunucusu olarak LAİKLİK LAHİKASINA İMZA ATAN HALİL HULKİ AYDIN, Kurtuluş Savaşlarının her safhasında yer almış, Siirt delegesi olarak kongrelere katılmak yanında 20 Nisan 1920 tarihinde kurulan MECLİS-İ MEBUSANDA SİİRT MEBUSU OLARAK GÖREV ALMIŞ ve vefat ettiği 1943 yılına kadar SİİRT MEBUSU olarak tam 23 yıl süreyle görev yapmıştır. Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN en yakınlarındaki isimlerinden biri olan ve ATATÜRK’ÜN (HOCAM) diye hitap ettiği HALİL HULKİ AYDIN’IN adı maalesef bugüne kadar Şehrimizde ne bir okula, ne bir caddeye, hatta sokağa dahi verilmemiştir.

Müftülük, kadılık, müderrislik gibi makamlarda bulunan, kurtuluş savaşlarını başlatan kongrelere katılarak, Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının saflarında yer alan, 23 yıl kesintisiz MEBUS olarak Meclis-i Mebusanda Siirt’imizi şerefle temsil eden HALİL HULKİ AYDIN’IN adının yaşatılması için gelmiş geçmiş belediyelerin hiçbir çaba içine girmiş olmamaları gerçekten esef verici bir durumdur.

Şehrimizdeki caddelere, okullara, sokaklara bakıyoruz. Aralarında öyle adı değmez kişilerin isimleriyle tesmiye edilmiş olanlar var ki, şaşırıp kalmamak, (bu neyin nesi, kimin fesi) demekten kendimizi alamıyoruz.

Şimdi biz, Siirt Valiliğine ve Belediyesine bir teklifte bulunarak yazımızı noktalayacağız. Lütfen en kısa zamanda HALİL HULKİ AYDIN adını bir okula ve bir caddeye veriniz. Siirt’i bu KADİRBİLMEZLİK AYIBINDAN KURTARINIZ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.