REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HALK EĞİTİM ÇALIŞMALARI VE BİR ÖRNEK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HALK EĞİTİM ÇALIŞMALARI VE BİR ÖRNEK
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
24 views
16 Nisan 2018 - 12:47
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son yıllarda eğitim alanında  yaygın ve gerçekten doğru olan iki görüş var. Bu görüşlerin ilkine göre eğitimin yaşı ve mekanı olmaz. Yani hangi yaşta olursa olsun insanın mutlaka öğreneceği bir şeyler vardır. Bu nedenle eğitim hayat boyu devam eder. Nitekim Milli Eğitim Bakanlığı, Halk Eğitim Genel Müdürlüğünün adını Hayat Boyu Eğitim Genel Müdürlüğü olarak  değiştirdi.

İkinci görüşle de eğitimin artık dört duvar arasından çıkarılması yönündeki görüştür. Eğitim için artık bir sınıfın gerekliliği yok. Yolculukta, sokakta, sohbet ortamlarında birçok şeyler öğrenilebilir ve insanın bilgi ve görgüsü arttırılabilir.

İşte bu alanda yine bildik ismiyle halk eğitim çalışmaları büyük önem arz ediyor. Son yıllarda gerek halk eğitim merkezleri ve gerekse artık tam anlamıyla bu işin içine giren belediyelerin açtığı kurslarla  on binlerce insanımız yeni beceriler kazanmakta, bir meslek sahibi olarak ailesini geçindirmeye başlamaktadır ve yine aynı şekilde hobilerini geliştirme imkanı bulmaktadırlar.

Böyle örnek bir çalışmaya Eruh’ta imza atılıyor. Eruh Halk Eğitim Merkezi, açtığı biçki, dikiş, kuaförlük, trikotaj ve benzeri kurslarla bayanlara bazı mesleki beceriler kazandırıyor. Ancak esas çalışmayı şal şepik kumaşı konusunda gerçekleştiriyor. Unutulmaya yüz tutmuş bu kumaş dokuma türü Eruh’ta yeniden canlanıyor. Eruh Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan kurslara devam eden bayanlar artık bu kumaşı evlerinde dokuyabilecek bir beceriye sahip oluyorlar. Bugüne kadar onlarca bayan bu kursu başarıyla bitirerek bu kumaş dokuma türünde ustalaştı. Her geçen dönem bunlara yenileri ekleniyor. Doğal olarak belirli bir sayıya ulaştıklarında Eruh bu kumaş dokumasının merkezi haline gelecektir.

Eruh Halk Eğitim Merkezinin çalışmaları yalnız bunlarla sınırlı değil. Üniversite ve KPSS sınavlarına hazırlanan gençlere ücretsiz kurslar ve materyaller temin ediliyor. Deneyimli öğretmenler bu kurslarda görev alıyorlar ve bu  da çok güzel bir hizmet.

Birde müzik kursu var. Eruh gibi hak etmediği bir algıyla hatırlanan bu güzel ilçemizde açılan  saz ve gitar kursu çok büyük ilgi görüyor. Genç kızlar bu kursa gitmeyi tercih ediyor. Saz ve gitar çalmayı öğreniyorlar ve boş zamanlarını müzikle değerlendiriyorlar.

Özetle Eruh Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü örnek bir müdürlük. Eruh gibi mahrumiyetlerin daha fazla olduğu bir ilçede çok şeyler başarılıyor. Onlara bu imkanı sağlayan Kaymakam Murtaza Dayanç ve ilçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çiftçi’nin katkıları büyük onları kutluyorum. Atom karınca gibi sürekli bir çaba içerisinde olan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Seyfettin Çelik’i de kutluyorum ve onun şahsında tüm çalışanlara başarılar diliyorum.

Demek ki istenirse oluyormuş. Eruh’ta bu güzellikler yaşanabiliyormuş. Yeter ki isteyelim…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.