REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HALKIMIZIN, EN ÖNEMLİ ÖZLEMİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HALKIMIZIN, EN ÖNEMLİ ÖZLEMİ
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
9 views
26 Nisan 2018 - 15:03
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkemizde halkımızın refaha olan özlemi büyüyor ama refahsızlığın asgari düzeyde kalması için alındığı belirtilen önlemlerin bekledikleri sonucu vermemesi, kendilerini karamsar kılmaktadır. Temel ihtiyaçlar olan gıda ile sebze, meyve ve hayvansal ürünlerin fiyatlarında gerçekleşen aşırı artışlar, insanca yaşam koşullarında mağdur edilen vatandaşlarımızı daha da sıkıntıya sokmuştur ve bu sıkıntıyı eşit ölçülerde göğüsleyecek önlemler alınmıyor. Milli gelir dağılımında yaşanan adaletsizliklerin en çok mağduriyetini yaşayanlar işsizlerimizdir ve bu insanlarımızın nasıl geçindikleri noktasında gereken duyarlılık gösterilmemektedir. Koyu işsizlik birçok ailenin başta gelen sorunu olmaya devam ederken milli gelir dağılımındaki adaletsizliğin en önemli halkasını teşkil eden ücret dengesizliğinin giderilmesi beklentisi de umursanmıyor.

Tarladaki ürünün fiyatı, AVM’lerle diğer satış yerlerine ulaştığında 4-5 katına çıkmaktadır ve bu konuda herhangi bir denetim söz konusu değildir. Serbest piyasa ekonomisini; “istediğimiz fiyata satarız” diyerekten istismar edenler, sık-sık akaryakıt fiyatlarına yapılan zamları da istismar etmek suretiyle tüketicileri mağdur ediyorlar ve bu keyfiyetin önünü alabilecek herhangi bir önlem halen düşünülmüş değildir.

Açıklanmakta olan enflasyon oranlarının gerçeği yansıtmadığı görüşünü paylaşan vatandaşlarımız; “Bu oranı nasıl hesapladıklarını az buçuk tahmin ediyoruz. Şayet gıda fiyatlarındaki artış dikkate alınmış olsaydı, dile getirilen enflasyon oranı en azından iki katına ulaşırdı…” diyerek tepki gösteriyorlar.  Koyu işsizliği gidermek için alındığı belirtilen önlemlerin bugüne kadar arzu edilen bir sonuç vermemiş olmasına duydukları tepkinin de her geçen gün büyüdüğü gözden kaçmıyor.

İşsizliğin ne zaman asgari düzeye çekileceği noktasında maalesef bir tahmin yürütmemiz imkansızdır ve bu nedenle milyonlarca işsiz vatandaşımızın nasıl geçindikleri hususu düşündürmektedir. Çünkü, huzursuzluğun en önemli nedenlerinden biri refahsızlıktır ve bu gerçeği bilmeyen yoktur. Buna rağmen, işsizliği gidermek için önlem almakla yükümlü olanlar, çekilen sıkıntıların eşit şartlarda göğüslenmesini sağlayacak önlemler almayı da düşünmek istemiyorlar. Milli gelir dağılımındaki adaletsizliğin en önemli halkasını teşkil eden ücret dengesizliği giderilmiş olsa, işsizleri bulunan dar gelirliler kısmen de olsa rahatlayacaklardır, ancak; bu önemli olumsuzluğu gidermekle yükümlü olanlar, sadece kendilerini düşündüklerinden, gereğini yapmıyorlar. Ayda 6-10 bin TL maaş alan vatandaşların işsiz çocukları varsa, sıkıntıları; hiç 1600-2000 TL ücret alan ailelerinki kadar olur mu? Bu gerçeği dikkate almayan yetkililerin önemle dikkatlerini çekiyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.