REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HAMALLIK MESLEĞİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HAMALLIK MESLEĞİ
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
131 views
01 Ekim 2020 - 12:53
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi Siirt’te de hamallık mesleği, teknolojideki ilerlemelere rağmen varlığını korumaktadır. Hamal, her ne kadar; bir ücret karşılığında eliyle veya sırtında yük taşıyana deniliyor ise de son yıllarda teknolojinin bahşettiği imkânlar neticesi sektör çalışanları rahatlama şansına kavuşmuş bulunuyor. Örneğin, çarşı veya pazardan tedarik edilip ağırlıkları nedeniyle alıcısı tarafından taşınmasında zorluk çekilen eşyaların taşınması için başvurulan hamallar, yaygınlaşmış olan el arabalarından yararlandıkları için şimdi el, ya da sırtta taşıyacakları mesafe, gittikleri evin kapısı önünden  içeriye kadar gitmekle sınırlı kalıyor.

Siirt’te en zahmetli hamal taşımacılığı; bir evin başka bir eve nakledilmesiydi ve geçmiş yıllarda taşınan değerli eşyaların zarar görmemesi için isim yapmış güçlü hamallar aranır, gerekirse nakli onlara yaptırmak için birkaç gün beklendiği de değerli büyüklerimden edindiğim bilgiler arasında. Teknoloji imkânları ev taşımacılığını da kolaylaştırmış bulunuyor. Hamallar tarafından asansörlü nakil aracına yerleştirilen ev eşyaları, taşınacakları evlerin önüne kadar bu araçlarla getirilerek evin müsait balkonu veya uygun görülen noktasına indirildiğinden, değerli eşyaların zarar görme riski azalıyor. Tabii ki, taşımada son noktayı koyma görevi yine hamalların olur.

Hamallık mesleğini tercih edenlerin, bu tercihi mecburiyetten yaptıkları tartışılmazdır ve alın teriyle elde edilen kazançlar açısından hamallık mesleği, önde gelen meslekler arasındadır. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, bu tercihte bulunanlara duyulan ihtiyacın sonu gelmeyecektir.

Yine büyüklerimin aktardığı bilgiye göre, bir zamanlar Siirt’in sayılı zenginleri sıralamasında hamallık mesleğini icra eden hemşerilerimiz de vardı ve kazançlarını alınlarının teriyle sağlayan bu hemşerilerimiz, takdir ediliyor ve seviliyorlardı.

Gelişen teknolojinin, bundan böyle de her meslekte bir takım yeniliklerin yaşanmasına vesile olacağı muhakkaktır. Bu duygularla yıllarca hamallık sektöründe hizmet verip yaşamını yitirenlere rahmet, emekliliğe ayrılıp yaşıyor olanlarına uzun ömür ve yenileşme ortamında bu hizmette koşuşturanlara sağlık ve kuvvet diliyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.