REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HANİ BENİM PAYIM!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HANİ BENİM PAYIM!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
6 views
07 Mart 2018 - 12:09
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Zenginleşmişiz de haberimiz yokmuş! Hem de öyle zenginleşmişiz ki sormayın gitsin!  Türkiye’de kişi başına düşen yıllık gayri safi milli hasıla 12 bin doları bile aşmış!

Şimdi, bu işin tahlilini yapalım. Bugün itibarıyla dolar 3.950 TL’yi aşmış durumda. Biz doları 3.950 TL olarak kabul ederek ve kişi başına düşen milli hasılanın da 12 bin dolar olduğunu varsayarak, kişi başına düşen milli geliri TL cinsinden verelim. 12.000 x 3,950 = 47.400 TL olur. Yani kişi başına düşen milli gelirin yılda 47 bin 400 TL olması gerekmektedir. Bu rakamı 12’ye bölersek takribi olarak kişi başına ayda 3 bin 950 TL düşer. Biz, bütün çalışanların hiçbir aile fertlerinin olmadığını ve tek başlarına yaşadıklarını düşünsek bile asgari ücretlilerin, emeklinin, hatta memurların yüzde doksanının gayri safi milli hasıladan bu kadar pay alamadıkları ortadadır. Tek kişi için yılda 47 bin 400 TL olan gayri safi milli hasılayı 2 kişilik aileler için 2’ye,  3 kişilik aileler işin 3’e, 4 kişilik aileler için 4’e ve 5 kişilik aileler için de 5’e çarpmak gerekir. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep  Tayyip Erdoğan, her ailenin asgari 3 çocuk yapmasını önerdiğine göre, anne, baba ve 3 çocuktan müteşekkil en küçük ailenin kişi sayısı 5 olur ki, o zaman, kişi başına 47 bin 400 TL olan milli hasılayı 5 rakamıyla çarpmak gerekir. 47 bin 400 TL’yi 5’le çarparsak ortaya çıkan rakam  237 bin TL olur.

Hiçbir asgari ücretli, hiçbir emekli, hiçbir memur, hatta en üst düzey bürokrat dahi  (milletvekilleri hariç) yılda toplam bu kadar maaş alabiliyorlar mı! Demek ki milyonlarca asgari ücretli, emekli, memur ve işçilerin gayri safi milli hasıla safsatasıyla hiçbir ilgileri yok. Çiftçilerin ve küçük esnafların da durumları ortada. Peki, gayri safi milli hasıla bu kadar yüksek ise paralar kimlerin ceplerine gidiyor. 81 milyon nüfuslu Türkiye’de, milli hasıla azami 10 bin-100 bin kişi arasında paylaşılıyorsa, bunun adına kişi başına düşen gayri safi milli hasıla denilebilir mi. Denilirse, ne kadar doğru olur.

Türkiye zenginleşiyor denilirken yandaşlar, vurguncular, tefeciler kastediliyorsa, ona bir diyeceğimiz yok. Amma, millet olarak zenginleştiğimiz iddia ediliyorsa, o zaman ben kendi adıma soruyorum. Gayri safi milli hasıladan bana ve aileme düşmesi gereken paralar, kimlerin ceplerine giriyor. Bir başka ifadeyle HANİ BENİM PAYIM…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.