Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

HASAT BAYRAMI!!!

26  Temmuz günleri (HASAT BAYRAMI) olarak kutlanır. Ülkemizde, maalesef Tarım sözün tam anlamıyla çökmüş, daha doğrusu çökertilmiştir. Bir zamanlar tarımda kendi kendine yeterli ülkelerden biri olan Türkiye, saman ithal eder hale düşürülmüş, Anadolu toprakları ve Anadolu çiftçisi perişan edilmiştir. Yetkililer ve etkililer HASAT BAYRAMI kutlamaları yerine bugünlerde  Venezüella’da toprak kiralayarak başka ülkelerde Tarım yapmanın yollarına sapmış bulunmaktadırlar. Çiftçilerimiz, bu durum karşısında adeta isyanları yaşamakta. Türkiye’nin böylesine mümbit toprakları varken, onbinlerce kilometre uzaklara giderek, toprak kiralamak ve tarım yapmak(!) hangi akla hizmettir. Çiftçilerimiz sürekli artan girdiler karşısında buğday alım fiyatlarının yetersiz kalmasından dert yanarken ve Türkiye’de buğday üretimi ciddi şekilde azalırken, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinin  Venezüella’da arazi kiralayarak buğday ekeceklerini açıklamaları trajikomik bir durumdur.

Nitekim, Diyarbakır’da Dicle Üniversitesi Konferans Salonunda Haziran ayında düzenlenen Tarımsal Perspektif Çalıştayı’nda konuşan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Venezuela’da buğday üretimine başlayacaklarını ballandıra ballandıra anlatmış, konuşmasının büyük tepkilerle karşılanması üzerine de bilahare Bakanlıkça yapılan açıklamada bunun gelecekte dünya gıda piyasasında söz sahibi olmak için yapıldığı savunulmuştu. Bakan Vahit Kirişci ve beraberinde bir heyetle, arazi kiralama konusunda görüşmelerde bulunmak üzere 19 Temmuz’da  Venezuela’ya ziyarette bulunmuştu.

Biz, vatandaşlar olarak Türkiye’nin tarım konusunda kendi-kendisine yeterli bir ülke  olduğuna inanıyoruz. Nitekim, AKP iktidara gelene kadar da, bu hep öyle oldu. Türkiye, tarım ürünleri ithal etmedi. Bunca verimli topraklarımız ve çalışkan çiftçilerimiz varken, yeterli desteği vermeyerek, tarıma ihanet edilmiştir. Her yıl, bütçenin yüzde 1’nin çiftçilere destek olarak verilmesi yasal zorunluluk iken, yine son 20 yılda bu yasal zorunluluk da es geçilmiştir. Yanlış politikalar sonucu Türk Çiftçisi, traktörünü, biçerdöverini haczettirecek durumlara düşürülmüş, artık stratejik bir değeri olduğu kesin olarak ortaya çıkmış olan tarım geri plâna atılmıştır.

Dört mevsimin yaşandığı Anadolu gibi mümbit topraklara sahip bir ülkenin buğday ithal eder hale düşürülmesi, utanç vericidir. Tarım arazilerinin bu kadar hor kullanıldığı bir başka ülke yoktur. Konya ovası kadar arazisi olmayan ülkelerden tarım ürünleri ithal eder duruma düşürüldük ise bu utanç bize yeter!

Türkiye, 10 yıl öncesne kadar dünyada tarım ekonomisi sıralamasında 11. sıralardaydı. Şimdi, saman ithal eden ülke konumuna düşürüldü. Yazık, hem de çok yazık!

BARIŞ MANÇO’NUN MEŞHUR ŞARKISI: “DOMATES, BİBER, PATLICAAAN”!!!

2 Ocak 1943 tarihinde, İstanbul’da dünyaya geldiği belirtilen Merhum Barış Manço’nun, Kurtalanlı olduğu iddiaları oldukça yaygındı. Barış Manço’nun 1972 yılında kurduğu ve ölümüne dek birlikte çalıştığı Anadolu rock grubunun KURTALAN EKSPRESİ ismini verdikleri eserleri meşhurdur. İşte bu sebeple, o yıllarda Merhum Barış Manço’nun Kurtalanlı olduğu yolunda söylentiler yayılmıştı. Oysa bu parçaya Haydarpaşa-Kurtalan hattında çalışan Kurtalan Ekspresi’nden esinlenerek bu isim verilmişti.

Kurtalan Ekspres 1972’den bu yana çeşitli kişilerle çalışmıştır. Başlangıçta Murat Ses, Celal Güven, Caner Bora ile başlayan grup 1976’dan itibaren Kılıç Danışman ve Ahmet Güvenç’in katılımıyla devam etmiş, 1978’den sonra Ömür Gidel ve Bahadır Akkuzu da katılmıştır. Yıllarca Barış Manço’nun orkestralığını yürütmüş olan bu grup, Barış Manço’nun vefat etmesi üzerine Cem Karaca’yla çalışmaya başlamıştır. Kurtalan Ekspres, sahnelerin yanı sıra Manço’nun sunduğu televizyon programlarında da yer almıştır.

1 Şubat 1999; Kadıköy, İstanbul’da hayata veda eden Barış Manço, şarkıcı, besteci, söz yazarı, TV programı yapımcısı, sunucusu, köşe yazarı, Devlet Sanatçısı ve kültür elçisi olarak rahmetle anılmaktadır.

Merhum Barış Manço’nun çok ses getiren şarkılarından biri de (DOMATES, BİBER PATLICAN) sözleriyle başlayanıdır. Merhum, sanki bugünü görmüş DOMATES, BİBER VE PATLICANIN ne kadar değer kazanacağını ve TANE HESABI SATILACAĞINI BİLMİŞ GİBİ, BÖYLE BİR ŞARKIYI DİLLENDİRMİŞ OLACAK.

Gelin, Merhum Barış Manço’nun bu güzel şarkısını anımsayalım. Artık, pazarda yanlarına yaklaşamadığımız DOMATES, BİBER VE PATLICANA olan hasretimizi böylece giderelim:

Domates biber patlıcan domates biber patlıcan

Bir anda bütün dünyam karardı bu sesle sokaklar yankılandı

Domates biber patlıcan

Keşke hislerimi sana açıkça anlatabilseydim

Sana deli gibi aşık olduğumu söyleyebilseydim

Göz göze geldiğimiz o anda

Sanki dilim tutuldu bir anda konuşamadım karşında

Oysa bütün cesaretimi toplayıp sana gelmiştim

Senin için çarpan şu kalbi gör istemiştim

Tam elini tutmak üzereyken aşkımı itiraf edecekken

Sokaktan gelen o sesle yıkıldı dünyam

Domates biber patlıcan domates biber patlıcan

Bir anda bütün dünyam karardı bu sesle sokaklar yankılandı

Domates biber patlıcan

Şimdi benden çok uzaklardasın biliyorum

Belki bir gün dönersin diye dualar ediyorum

Seni bir daha görsem yeter inan ki bu bir ömre bedel

Yeter ki bitmesin bu rüyam

Nereye gitsem ne yana baksam hep seni görüyorum

Biliyorum artık çok geç ama yine de bekliyorum

Her şey boş geliyor bana sarılacağım sımsıkı sana

***

Barış Manço’yu bir kere daha rahmet ve minnetle anarken, FİYATLARI ATEŞ PAHASI OLAN DOMATES, BİBER, PATLICAN ALAMAYIŞIMIZI, BU ŞARKIYI SÖYLEYEREK TESELLİ BULUYORUZ!!!

TAŞLAMA

BUGÜN HASAT BAYRAMI(!)

SAMAN BİLE İTHALDİR

TARIMIN GELDİĞİ HÂL

GÖRÜNÜZ Kİ NE HALDİR

ANADOLU’DA TOPRAK

YETERSİZ(!) OLDUĞUNDAN

ARAZİ KİRALADIK

TA VENEZÜELLA’DAN

STRATEJİK ÖNEME

SAHİPTİR ARTIK TARIM

ÇİFTÇİYİ BU BATAKTAN

GEREKTİR KURTARALIM

ÇİFTÇİNİN TRAKTÖRÜ,

BİÇERDÖVERİ HACİZ

EDİLİRSE SONUNDA

OLACAK BU BİLİNİZ

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER