Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

HASTA-DOKTOR İLİŞKİLERİ!

Doktorluk, şüphesiz kutsal bir meslektir. Hem, çok yorucu ve meşakkatlidir. Tahsil hayatı en uzun mesleklerin başında doktorluk gelir. Lise tahsilinden sonra Tıp fakültesine kayıt yapan bir genç, hazırlık sınıfıyla birlikte 7 yıl tahsil yapacak ki, Pratisyen doktor olabilsin. Tahsil hayatına bir de ihtisas süresini katarsanız, ihtisasın branşına göre tahsil süresi 12 yılı bulabilir. Tabii, öğretim görevlisi olarak Fakültelerde görev yapan Yardımcı Doçent, Doçent ve Profesör olan doktorların tahsil sürelerini hesaplamak hiç de zor değil. Tıp biliminin yeniliklerini devamlı izlemek de iyi doktor olmanın olmazsa olmazlarıdır. Yani, doktorluk mesleğinde ömür biter, tahsil hayatı bitmez!

İşin bu yanıyla, doktorluğun ne kadar önemli bir meslek olduğunu vurguladıktan sonra, bazı hakikatleri bilmekte de yarar vardır. Bir doktorun, ülkeye maliyeti ne kadardır. Bir de bunun hesabını yapmak gerekir. Bunun hesabını yapmak için, bir yılda tıp fakültelerine harcanan paraları, mezun etikleri doktor sayısını bölerek ortaya çıkarabiliriz. Şahsi tahminlerime göre, bir tıp doktorunun bu ülkeye asgari maliyeti 20 milyon liradan aşağı değildir. Bu 20 milyon lira da fakir-fukaranın, emeklilerin, işçilerin, memurların, esnafların vergilerinden sağlanır.

Sağlık görevlilerine bazı menfur saldırıların yapılmasını elbette ki, içtenlikle kınıyoruz. Ancak, suçlu olanların sadece hastalar ve hasta yakınları olduklarına da inanmıyoruz. Hiçbir hasta veya hasta yakını, durduk yerde doktora, hemşireye, sağlık memuruna hakaret etmez, hele hele fiili harekette bulunarak darbetmez. Muhakkak onun da bir sıkıntısı olmuştur.

Çoğumuz, zaman-zaman muayene ve tedavi için hastanelere gideriz. Acaba, hastaneye giden hastaların yüzde kaçı, doktorlardan gerektiği gibi ilgi ve şefkat görürler! Hastaya bakma gereği duymadan reçete yazan, hastasını azarlayarak konuşan doktorlar mı görmedik.

Yani, doktor-hasta ilişkilerinde tek taraflı bir suçlamaya gitmemek gerekir. Doktor, doktorluk mesleğinin gerektiği gibi hastalarına şefkatle yaklaşır, ilgi gösterirse, hasta da, doktorunun görevini zorlaştıracak tavırlar sergilemezse, o zaman hastanelerde, sağlık merkezlerinde arbedeler kopmaz, doktor hastasına sevgiyle, şefkatle; hasta doktoruna saygıyla yaklaşır.

Bakın, bir hatırlatmada bulunalım. Dünyanın hiçbir medeni ülkesinde, Avrupa’da, ABD’de, AB ülkelerinde ne hastalar, doktorları; ne doktorlar hastaları azarlamazlar, birbirlerine sevgiyle yaklaşırlar. Avrupa’da yaşamış bir Türk işçisinin izlemini anlatarak yazımı noktalayayım. Almanya’da işçi olarak uzun yılar çalışan bu arkadaş, oradaki hastaların durumlarını anlatmak için şöyle bir örnek vermişti.

“Benim bağlı olduğum aile hekimi, aynı zamanda, eyaletin Belediye Başkanının da aile hekimiydi. Eyaletin Belediye Başkanıyla zaman-zaman aynı hekimin bekleme salonunda karşılaştığımız, bir araya geldiğimiz oldu. Sıra benim olduğu zaman ‘bu eyaletin belediye Başkanı’ denilerek önüme alındığı olmadı. Bu tek örnek kâfi. İlgi ve alaka konusunda da hiçbir fark gözlemlemedim. Doktorlar bana da, eyalet belediye başkanına da hep aynı ilgi ve şefkatle yaklaşırlardı.”

Hasta ve hasta yakınlarına yakışan, muayene oldukları, tedavi gördükleri doktorlara saygılı olmak ise doktorlara yakışan da hastalarına ve hasta yakınlarına sevgi ve şefkatle yaklaşmaktır.

TAŞLAMA

MECLİSİN BAHÇESİNDE

MANGAL KEYFİ YAPTILAR

MİLLET HASRETKEN ET’E

LOKMALARI KAPTILAR

 

SAYIN MİLLETVEKİLİM

“ÇEVİR KAZI YANMASIN”

MİLLET AÇKEN BU NE HAL

SEN HİÇ UTANMAZ MISIN

 

“KOMŞUSU AÇ YATARKEN

TOK YATAN BİZDEN DEĞİL”

BUYURMUŞ PEYGAMBERİM

HELE VEKİL HİÇ DEĞİL

 

HAN-I YAĞMA SOFRASI

EFENDİLER YİYİNİZ

MİLLET VARSIN AÇ KALSIN

YETER Kİ DOYUNUZ SİZ

 

 MİDELERİNİZ KAVİ

YUTUN-YUTUN ETLERİ

BAŞKA DEĞİL BELLİ Kİ

YENEN MİLLETİN ETİ

 

YEMEK BEDAVA GİBİ

MECLİS LOKANTASINDA

NE ANLAMI VAR HALKIN

GÖZÜNE SOKMANIZDA

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER