REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HAVA KİRLİLİĞİ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HAVA KİRLİLİĞİ!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
55 views
08 Ocak 2018 - 12:13
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’deki 81 ilden sadece 6 ilin havasının temiz, 75 ilin havasının ise kirli olduğu açıklandı. Açıklama Çevre ve Mühendisleri Odası Başkanlığı tarafından yayınlanan raporla ortaya çıkmış bulunmakta. Tabii, havası kirli 75 il arasında kirlilik oranı açısından farklılıklar var. Kimileri birinci derecede kirli, kimileri ise orta veya alt düzeyde.

Rapora göre en kirli illerimizin başında İstanbul, Ankara, Adana, Amasya ve Manisa geliyor. Hava kirliliği, illerde semtlere göre de farklılıklar göstermekte. Örnek olarak Ankara’da kirliliğin en fazla yaşandığı yer Hacettepe, İbn-i Sina, Yüksek İhtisas, Numune hastaneleri ile Sağlık Bakanlığı’nın da bulunduğu Sıhhiye olarak tespit edilmiş bulunmakta. İstanbul’da Esenyurt ve Şirinevler; İzmir’de Gaziemir ve Bayraklı zehir solumakta. Havası temiz çıkan 6 il ise Artvin, Bitlis, Eskişehir, Yozgat, Kırşehir ve Kırıkkale. Ne mutlu bu illerde yaşayanlara.

Şunu da belirtmekte yarar var. Hava kirliliği açısından Siirt’in de ön sıralarda yer aldığı bir gerçek.

Bir zamanlar, Siirt sağlam ve temiz havasıyla meşhurdu. Her ne olduysa kömür (daha doğrusu asfaltit) yakılmasının sonucu olarak, Şehrimiz de süratle HAVASI KİRLİ ŞEHİRLER ARASINA GİRDİ. “ELE VERİR TALKİNİ, KENDİ YUTAR SALKIMI” deyiminde olduğu gibi, hava kirliliğine yol açan kömürleri vatandaşlara aldırtmazlar ama kendi elleriyle dağıtırlar.

Hava kirliliğinde ön sıralarda olmamıza doğrusu pek hayret etmedik. Fakir, fukaralara bunca Şırnak kömürü dağıtılırsa, elbette olacağı budur.

Türkiye genelinde de, durum aynı Fakirlere dağıtılan kömürler, hava kirliğini tetiklemek açısından en önemli nedenler arasında sayılmakta. Yani, fakirleri ısıtalım derken, onları ve onlarla birlikte bu şehirde yaşayanları meğer zehirlemişiz de haberimiz yokmuş!

Hava kirliliğini azdıran, dağıtılan ithal kömür, bunu da biz değil, bu işin bilimini tahsil edenler söylüyorlar. Üşümek mi daha iyi, zehirlenmek mi. Bundan sonra, konuya bir de bu açıdan bakmak gerekecek.

“KIZLARI SİZE, ANNELERİ BANA!”

Bu hoca, bir gün yine sırtında taşıdığı çalı-çırpı ile ormandan, evine gitmekteyken, iki genç görmüş. Nereye gittiklerini sormuş. Hocanın adını bilen, ancak kendisini hiç görmemiş olan gençler:

-Eruh’ta meşhur bir hoca var. Medresesine gidip FAKİH OLACAĞIZ diyerek, adını vermişler.

Hoca, yine kendisini tanıtmadan gençlerle sohbete devam etmiş. Gençlerden biri:

-Duyduk ki, Hoca’nın çok güzel iki kızı da varmış. Büyüğünü ben, küçüğünü de benden küçük arkadaşım alır, böylece postu medreseye serdik mi, ömür boyu rahata kavuşuruz!

Demiş. Hoca yine kendisini tanıtmadan:

-Siz, Hoca’nın kızlarını alacaksınız, bari Annelerini de bana verin, sizin kayınpederiniz olayım! demiş.

Gençler gülüşerek:

-Olsun, neden olmasın! Anneleri de senin olsun… demişler.

Eruh’un girişinde Hoca ile gençler ayrılmışlar. Gençler sora, sora Medreseye giderlerken, Hoca da önce evine gitmiş, sırtındaki yükünü bırakmış, Medresenin yolunu tutmuş.

Hoca’nın geldiğini gören talebeler, ayağa kalkmışlar, FAKİH OLMAK için medreseye yeni gelen öğrenciler de tabii onlarla birlikte ayağa kalkmışlar. Bir de ne görsünler, Hoca, yolda görüp sohbet ettikleri kişi değil mi. Tabii, çok utanmışlar.

Hoca, gençleri yanına çağırmış ve şöyle söylemiş:

-Medreseye gelerek, FAKİH OLMAK istemeniz iyi. Hatta, hocanın yani benim kızlarımla evlenmek istemenizi de makul karşılarım. Ne de olsa gençsiniz, bekârsınız. Ama, ben “Siz, Hoca’nın kızlarını alacaksanız, bari annelerini de bana verin!” dediğim zaman, sizin itiraz etmeniz ve “Evli bir kadını sana nasıl verelim!” demeniz gerekirdi. Siz bunu yapmayarak haram bir işe rıza gösterdiniz. İşte, bu sebeple sizi talebe olarak kabul edemeyeceğim!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.