REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HAVALAR ISINDI, GÜRÜLTÜ SERBEST

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HAVALAR ISINDI, GÜRÜLTÜ SERBEST
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
15 views
05 Nisan 2018 - 11:32
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bu yıl pek şiddetli geçmeyen bir kış mevsiminin ardından bir bahara daha kavuştuk. Artık insanlar her fırsatta kendilerini evlerden, işyerlerinden dışarıya atmaya çalışıyor. Piknik yerleri parklar dolmaya başladı. Özellikle hafta sonları buralar tabiri caizse iğne atsan yere düşmez misali dolup taşıyor.

Pikniğe parka gitmese  bile artık bir çok insan ve özellikle gençler arabalarına binip kent içinde turlar atmaya başladılar. Bunlar normal ve bir insanın en temel hakkıdır. Ancak her konuda olduğu gibi bunu da yaparken bir topluluk içerisinde yaşadığımızı ve hakkımızın başkasının hakkının başladığı yerde bittiğini unutmamamız gerekiyor. Bu nedenle basit ama önemli  bazı kurallara  dikkat etmemiz gerekmektedir.

Bunların başında şüphesiz  başkalarını rahatsız etmemek geliyor.Çünkü özellikle gençler gecenin bir yerinde arabalarına taktırdıkları yüksek kaliteli ses cihazlarını sonuna kadar açarak müzik dinleyerek, gezintinin tadını çıkarmaya çalışıyorlar.Bir başka alışkanlıkta  yerli yersiz korna çalmalardır.

Düğün konvoylarını da unutmamak gerekiyor.  Allah elbette herkese mutluluk versin. Ancak özellikle gece geç saatlerde onlarca aracın korna çalarak dolaşmaya hakları yoktur. Bazı düğünlerde konvoy gece yarısından sonraya bile sarkabiliyor.

Havaların ısınması ile birlikte insanlar pencereleri açmaya başladılar. Hatta birkaç gün sonra balkonlara da çıkılacak. Bu nedenle dışarıdaki en küçük bir gürültü evinde oturan balkonunda oturan insanları rahatsız ediyor. Bunların arısında hastalar var, bebekler var, namaz kılanlar var. Bunları rahatsız etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur.

Bazı şeyleri mutlaka kanun gücüyle uygulamaktan çok bizim insan olarak düşünüp uygulamamız gerekiyor. Bu konuda böyle bir konu. Biz empati yapacağız. Kendimizi evlerinde oturarak dinlenmek isteyen sohbet eden ve hatta hasta olan insanların yerine koyalım. O durumda iken bizim yaptığımız davranışı başkası yaptığında rahatsız olmayacaksak biz yine alışkanlığımızı devam ettirelim. Ama rahatsızlık duyuyorsak ve hatta pek hoş olmayan şeyleri arkasından söyleyeceksek bilelim ki, başkaları da bizim için aynı şeyleri düşünüyordur.

Evet havalar ısındı, ama lütfen gürültü serbest olmasın.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.