Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Havalar Isınmaya Başlayınca Göçerler Yaylalara Çıkmağa Başladı

Bölgemizde göçerlerin durumu belli. Sıcaklar başlayınca sürüler halinde hayvanlarıyla yaylalara çıkan göçerler, sonbahar mevsimine kadar yaylalarda kalmakta ve soğuklar başlayınca yeniden meskun alanlara geri dönmektedirler.

Bölgemizde göçerlerin durumu belli.

Kışlaklarda yaklaşık 5 ay kalan göçerler, havaların ısınmasıyla hayvanlarını serin yaylalara götürmeye başladı. Bölgede hava sıcaklıklarının düşmeye başladığı ekim, kasım aylarında hayvanlarını kışlaklara getiren besiciler, yeniden yaylalara gitmek için yola çıktı.

Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Görümlü beldesinde Cudi Dağı eteklerindeki kışlaklarda yaklaşık 5 ay kalan göçerler, yazı geçirecekleri Van, Hakkari, Şırnak üçgenindeki Faraşin’in yüksek yaylalarına gitmek için hazırlıklarını tamamlayarak çok sayıda hayvanlarıyla yola koyuldu.

Yolculuk boyunca koyunları belli aralıklarla sağarak hastalanmalarını önlemeye çalışan göçerler, günler süren yolculuğun ardından Beytüşşebap ilçesinin yüksek yaylalarına ulaşacak. Besicilerin hayat şartlarını kolaylaştırmak için bakanlık onaylı çeşitli projeler uygulanmakta, Göçerlerin çadır ve güneş paneli ihtiyaçlarının karşılanması için de proje yürütülmekte.