REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HAVALAR SOĞUDU, ŞİMDİDEN ÖNLEM ALINSIN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HAVALAR SOĞUDU, ŞİMDİDEN ÖNLEM ALINSIN
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
10 views
31 Ekim 2017 - 9:39
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kış kapıya dayandı ve havalar soğudu. Bazı evlerde şimdiden soba ve kaloriferler yakılmaya başlandı bile. Doğal gazın gelmesi ile birlikte her kış mevsiminde yaşamak zorunda olduğumuz kötü hava şartlarından bir ölçüde kurtulduk denilebilir. Bir ölçüde diyorum çünkü doğal gazın kentin tümüne yayılmaması nedeniyle, daha geçen kış mevsimine bile belirli bir ölçüde bunun sıkıntısını yaşamıştık.

Türkiye’nin en havası en kirli iller sıralamasında üst sıralarda bulunan Siirt’in bu konumunda çok önemli bir değişiklik olmadı. Başta da belirttim doğal gazın gelmesi ve her geçen gün biraz daha yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte  bu sorunda etkisini azaltıyor. Ancak insan sağlığı önemlidir. Bir mevsim bile olsa insanımızın daha sağlıklı bir hava soluması için gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Doğal gaz yaygınlaştı. Bu doğru, ama halen kentin yukarı kesimi dediğimiz onun üstündeki mahalle doğal gazdan yoksun. Doğalgaz hattı daha yeni yeni anıtın üst taraflarına uzanıyor. Bu nedenle oldukça önemli sayıda aile ısınma sorununu odun, kömür ve hatta tezekle çözmeye çalışıyor. Bu yakıtlardan özellikle tezek ve kömürün hava kirliliği oluşturmada önemli bir rol üstlendiklerini biliyoruz.

Kalitesiz yakıtın kullanılması sonucu akşam üstleri Şeyh Süleyman Mezarlığı civarı veya yüksekçe bir başka  tepeden   kente baktığınızda adeta bir bulutun üstünü kapladığını görürsünüz. Kirli havadan oluşan bu bulutlar özellikle Yeni, Bahçelievler ve Kooperatif Mahalleleri üzerinde öbekleniyor.  O nedenle daha mevsim tam anlamıyla başlamadan gerekli önlemler alınmalı. Kente giren yakıtların özellikle kömürlerin ilimizin de içine bulunduğu  hava kirliliği açısından birinci bölgede olan iller standardına uygun olmasına özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra ister evlerde ve isterse kaloriferlerde ekonomik ısınma konusunda toplumu aydınlatıcı çalışmaların yapılmasında yarar vardır. Alınacak bazı basit önlemlerle çok daha az yakıtla ısınma problemini çözmek mümkün. Bunun sağlanması halinde  öncelikle sağlığımızı korumuş oluruz. İkinci önemli bir nokta hepimizi biliyoruz, doğalgazın tamamını  ve kömür ihtiyacımızın da çok büyük bir bölümünü  yurt dışın-dan sağlıyoruz. Yakıt tüketimimiz  azaldıkça, dışa olan bağımlılığımızda azalmış olur.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.