REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HAVALİMANI KONUSUNDA ÇABALAR DEVAM EDERKEN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HAVALİMANI KONUSUNDA ÇABALAR DEVAM EDERKEN
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
5 views
11 Eylül 2017 - 13:39
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bir süreden beri tarifeli uçak seferleri yapılmadığı için adeta boynu bükük olan havalimanımızın tekrar eski günlerine kavuşması için başlatılan çalışmalar devam ediyor. Bir çok işte olduğu gibi, süre geçtikçe kaygılanıyoruz, üzüntülerimiz artıyor. Ya olmazsa, ya bir sonuç alamazsak diye endişeleniyoruz. Ama tam tersi; ufakta olsa olumlu bir haber duyduğumuzda ya da bir çalışma olduğunda da hemen seviniyoruz.

Geçen Cumartesi günü de güzel bir gelişmeden haberdar olduk. Devlet Hava Meydanları İşletmesinden teknik bir heyet Siirt’e geldi. Vali Ali Fuat Atik, heyetin çalışmalarını yerinde inceledi ve yetkililerden bilgi aldı. Heyet öncelikle papi ışıkları diye bir sistem kuruyor. Bu sistem birkaç güne kadar tamamlanıyor.

Bu ışık sistemi uçakların inmesinin önündeki engellerin birini kaldırıyor. Ancak havalimanımızın kendi yapısına uygun uçakların tam anlamıyla güvenli bir şekilde iniş kalkış yapabilmeleri için iki cihaz ve bu cihazların tam olarak çalışabilmesi içinde arazide bazı düzeltmeler yapılması gerekiyor.

Bu çalışmaların önemli bir bölümü il özel idaresi genel sekreterliği tarafından üstleniliyor.İl Özel İdaresi güçlü bir makine parkı havalimanına girerek pist civarında bulunan ufak tepeciklerin düzelterek bu ışık sisteminin daha rantabl çalışmasını sağlayacak. Yani işin önemli bir kısmını bu kuruluşumuz üstlenecek.

Ancak bu kuruluşumuzun da çalışmaları yeterli değil. Pistin Siirt tarafındaki ucunda daha kapsamlı ve daha teknik çalışma yapılması gerekiyor.Bu çalışmanın yapılabilmesi için Devlet Hava Meydanları İşletmesi ihaleye çıkacak.

Kısaca özetlediğim bu bilgileri alan Vali Ali Fuat Atik daha öncede çok kez belirttiği gibi, Siirt halkının tarifeli uçak seferleri isteğini dile getirerek, bu işin takipçisi olacağını bir kez daha tekrarladı.

Ancak benimde daha önce çok kez belirttiğim gibi bu iş yalnızca bir valinin veya bir siyasetçinin omuzlarına yıkılacak küçük bir iş değildir.

Bu konuda top yekun bir çaba gerekiyor. Elbette halay başı vali ve siyasetçiler olacak ama onların yanında da sivil toplum kuruluşları, biz basın mensupları ve vatandaşların yer alması zorunludur. En azından daha kısa sürede, daha sağlıklı bir sonuç alabilmek için bunu yapmak zorundayız.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.