REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HAYVANCILIK, HALEN ARZULANAN KONUMA GETİRİLEBİLMİŞ DEĞİL

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HAYVANCILIK, HALEN ARZULANAN KONUMA GETİRİLEBİLMİŞ DEĞİL
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
19 views
28 Ağustos 2020 - 14:34
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tarım sektörünün yanı sıra bir zamanlar çok iyi durumda olan hayvancılığı geliştiremediğimizden, bu alanda çekilen sıkıntıyı da başka ülkelerden canlı hayvan ve kırmızı et ithal ederek gideriyoruz. Büyüklerimden edindiğim bilgiye göre eski yıllarda ilimizde hayvancılıkla iştigal edenler, yurdumuzun bazı yöreleri yanı sıra komşu ülkelere de canlı hayvan sevkiyatı yapıyor ve il ekonomisine katkı sağlıyorlardı. Hayvancılığa sahne olan alanlar kırsal kesimlerde yoğunlaşırken, şehir içindeki hayvancılık, kirliliğe yol açmayacak varoşlarda yapılıyordu. Sözü edilen dönemlerde halkımız bugün “Yukarı Siirt” diye ifade edilen alanda ikamet ediyor ve şimdiki İş Bankası Şubesinin bulunduğu noktanın sonrasındaki alanlar, tarım ve hayvancılık sektörlerinde kullanılıyordu. 

Tarım potansiyelinin elverişli olduğu ülkelerde gayret gösterildi mi hayvancılık sektörün de çok iyi sonuçlar alınmaktadır ve ülkemizde tarım ile hayvancılık potansiyeli çok elverişli olmasına rağmen maalesef bu sektörleri daha da geliştirecek çalışmalar yapılmadığından gerilemeye yüz tutmuşlardır. İki önemli sektörde küresel bazda söz sahibi olmamız gerekirken yazıktır ki, çoğu ürünü başka ülkelerden ithal etmek durumunda kalmış bulunuyoruz. Üzen durumun nedenlerinden biri, her iki sektörde uğraş verenleri sıkıntıya düşüren maliyetlerdir. Sektör çalışanları zarar ettiler mi doğal olarak işlerinden soğuyorlar ve başka bir meslekte uğraş vermenin arayışına giriyorlar.

Hayvancılığın gelişmesini sağlamada en önemli etkenlerden birisi meraların korunmasıdır ve maalesef meraların yasaklanmasına sebebiyet veren şansızlıklar yaşadık. Günümüzde yaylalar serbest bırakılmıştır ve ıslah edilebilirler. Uzun vadeli ve sağlıklı bir planlama yapılarak görev değişikliği oldu mu aynı planlamanın ruhuna uygun şekilde hareket edilirse elverişli potansiyelimiz bizlerin ihtiyacını karşılamakla sınırlı kalmayıp, ihraç noktasına ulaşarak ekonomimize katkı sunmuş olacaktır. Bu düşünceler içinde; özellikle hayvancılığın kırsal kesimlerde yaygınlaşmasını sağlamayı hedefleyerek bu alanlarda hazineye ait yerlerin hayvancılıkla gerçekten uğraşacaklarına kanaat getirilenlere bedava olarak tahsis edilmesinde yarar olacağını belirtmek isterim. Bunu belirtirken de uzun vadeli sağlıklı planlamanın aksatılmamasının sonuç almada en önemli faktör olduğunu bir kere daha ifade etmek isterim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.