REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HAYVANCILIK, KIRSALDA YAYGINLAŞTIRILMALIDIR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HAYVANCILIK, KIRSALDA YAYGINLAŞTIRILMALIDIR!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
9 views
07 Aralık 2017 - 12:42
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan işsizliğin aşağılara çekilmesi beklentisine yönelik alınmakta olan önlemler, günümüze dek arzulanan sonuçları vermiş değildir ve bu durum, gerçekçi önlemlerin alınmadığı görüşlerini haklı kılmaktadır. Aralarında altın yumurtlayan tavuklar hükmünde olan güzelim tesislerimizin özelleştirilmesinden sonra, özel teşebbüsle üretime yönelik yeni tesisler açma çağrıları, “Girişimcilere her türlü destek verilecektir..” ifadelerine rağmen ilgi görmediğinden, işsizlik azalacak yerde daha da tırmanmıştır ve  bu olumsuzluğu aşabilmenin, zaman alacağı görüşleri paylaşılmaktadır.

Kırsal kesimlerden başka yerlere olan göçlerin asıl nedeni işsizliktir ve üzülerek belirteyim ki, önemli nedeni giderecek önlemler alınmadığından göçler halen devam etmekte ve göç alan yerler, hizmet açısından sıkıntı içine düşmektedir. Bölgemizde son yıllarda güvenlik açısından yaşanan göçler olmuşsa da, bir istatistik yapıldığında bu nedenle göç edenler sayısının, işsizlik yüzünden göç edenlerin sayıları yanında, devede kulak oranında kaldığı görülecektir.

Göçleri önleyebilmek, kırsaldaki yurttaşlarımızı başka yerlerde ekmek peşinde koşmak mecburiyetinden kurtarmakla mümkündür ve bunun dışında işsizliği önlemeye yönelik alınacak önlemler, bundan böyle de bir işe yaramayacaktır. Girişimcilerin üretime yönelik küçük ve orta ölçekli tesisler açmaları durumunda işsizler ekmek kapısına kavuşacak ve ülkemiz ekonomisi bu sayede güçlenirken, başka yörelere göç etme olumsuzluğu da asgari düzeyde kalacaktır. Önemli konuda sadece girişimcilerden medet ummamak gerekir. Kırsal kesimdeki yurttaşlarımızın ikamet ettikleri noktalarda kalmalarını sağlamak için alınabilecek ciddi önlemlerden biri, onları hayvancılık sektörüne kazandırmaktır. Kırsaldaki hazine arazileri hayvancılıkta kullanılmak üzere orada ikamet eden işsizlere tahsis edilebileceği gibi, şahıslara ait ve tarımda kullanılmayan bazı arazileri de ucuza kapatarak hayvancılık sektörüne tahsis etmek mümkündür. Bu beklenti dikkate alınırsa, ülkemizin sahip olduğu elverişi hayvancık potansiyeli hak ettiği noktaya ulaşacak ve böylelikle başka ülkelerden canlı hayvan ve Et ithal etmeye gerek kalmayacağı gibi işsizlik oranında kayda değer bir azama gerçekleşmiş olacaktır. İlgili bakanlığın bu gerçeği dikkate almasında yarar vardır diyerek değerlendirmesini temenni ediyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.