REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HAYVANCILIK SEKTÖRÜNDE KAYIT DIŞILIK OLUMSUZLUĞU

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HAYVANCILIK SEKTÖRÜNDE KAYIT DIŞILIK OLUMSUZLUĞU
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
8 views
08 Kasım 2017 - 12:57
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’mizde hayvancılık potansiyeli bulunuyor olmasına rağmen, önemli sektörü geliştirmeye yönelik seferber edilen gayretlerin sonuç vermediği gerçeği gün ışığındadır ve buna rağmen olumsuzluğun nedenlerini tespit ederek gidermeyi düşünen olmamaktadır. İklim müsaitliliği nedeniyle Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgelerinde Büyükbaş hayvancılık, Güneydoğu’da ise küçükbaş hayvancılık yaygındır ve son yıllarda hayvancılık sektöründe uğraşanlara verildiği belirtilen  faizsiz, ya da düşük faizli kredilerle hibeler, yine de  arzulanan sonucu vermediği için dışarıdan Et ithal etmek mecburiyetinde kalınmaktadır.

Hayvancılık sektörü; Et ve Süt sektörü yanı sıra Gıda ve Deri sektörünü de ilgilendiriyor ve bu sektörleri dünya genelinde güçlü kılarak ihracata dönüştürmemiz gerekirken, alınan önlemlerin bir fayda sağlayamamaları durumu, üzücü olduğu kadar düşündürücüdür. Hayvancılığı geliştirmeye yönelik alınan önlemler hedeflenen sonucu vermediğine göre, yetkililerin konuyu masaya yatırarak bunun nedenini sağlıklı bir şekilde saptayıp ona göre önlem almaları gerekiyor ve görüldüğü kadarıyla günümüze dek bu olumsuzluk sorgulanmamıştır.

Dışarıdan Et ithal etmek durumunda kalıyor olmamızın verdiği üzüntü nedeniyle, hayvancılık sektörüne sunulduğu ifade edilen maddi desteğe rağmen, neden olumlu sonuç alınmadığını uzun zamandır araştırmaya çalışıyorum ve saptadığım bir hususu, zihnimde hayvancılığın gelişmesini köstekleyen bir husus olduğu kanısı oluşturduğundan, ilgililerin dikkatini çekmeyi görev addettim. Hayvancılık kredisi; Büyükbaş, Küçükbaş ve Kümes hayvancılığı yapmak isteyenlere kullandırılan bir kredidir ve bu krediden yararlanmak isteyenlerin, söz konusu sektörde uğraştıklarını belgelemeleri gerekmektedir.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca büyükbaş hayvancılığı yaygınlaştırmak için %50 oranında hibe programı başlatılmıştır ve bu programdan istifade etmek isteyenlerin de hayvancık sektöründe uğraş verdikleri yanı sıra, istenilen şartlara haiz olduklarını da belgelemeleri gerekmektedir. Araştırmalarımın sonucunda hayvancılığın gelişmesini engelleyen en önemli hususun, sektör çalışanlarındaki kayıt dışılık olduğuna hükmettim. Kayıt dışı hayvanlar için kredi kullandırmak söz konusu olmadığı gibi, sahiplerine %50 oranında hibe sunulması da mümkün değildir. Hayvancılığın gerçekten geliştirilmesi isteniyorsa, önce bu alandaki kayıt dışılığa son vermek gerekir.  Hayvan sahipleri, uğraş verdikleri hayvancığın kayıt altına alınması durumunun lehlerine olacağına inandırılsalar, gereğini yapacaklardır kanısındayım. Aksi halde, hayvancılığı geliştirmeye yönelik verildiği dile getirilen gayretler, arzulanan sonucu vermeyecektir!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.