REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

(HAYVANLAR, MAL DEĞİL CANDIR)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
(HAYVANLAR, MAL DEĞİL CANDIR)
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
5 views
11 Aralık 2017 - 12:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ne mutlu bize ki insanlara işkencelerin son bulduğu bir ülke olarak, şimdi hayvan haklarını sorguluyor ve bu canlılara yapılan işkenceleri sorguluyoruz!

Hayvan severlerin bu konuda gerçekten güzel bir sloganları var (HAYVANLAR MAL DEĞİL, CANDIR) şeklinde dillendirilen bu slogana yürekten katılmaktayız. Hayvanlar, şüphesiz can taşımaktadırlar ve birçok iki ayaklı hayvanlardan da çok daha yararlıdırlar.

İşkence gördükleri zaman hayvanların gözyaşı dökmedikleri zannedilir. Gerçekte, hayvanlar da gözyaşı dökerler. (Timsah gözyaşları) deyimi, her ne kadar aykırı bir çağrışım yapsa da, DEVELERİN gerçekten ağladıkları bilinmektedir.

Develerin ağladığına vurgu yapan bir deyiş dahi vardır. Halk Ozanlarımızdan SEYRANİ’NİN:

BİR DEVECİ YÜDER DEVE

 YULARINDAN SEVE SEVE

BİRBİRİNDEN İVE İVE

DEVE AĞLAR, YEDEN AĞLAR

Şeklindeki deyişi, gerçeğin ifadesidir. Develerin ağlamaları yanında özellikle atların da çok hassas oldukları, üzüntülerini anlatmak için acı-acı kişnedikleri bilinen gerçeklerdendir. Kendisini çok seven sahibi ölen bir at’ın, bu acıya dayanamayarak ayaklarıyla toprağı eşelediği ve büyük bir çukur oluşturduğu, sonra da bu çukura girerek ölümü beklediği anlatılır.

Görüldüğü gibi, hayvanlar da, insanlar gibi gerçekten can taşımaktadırlar. Acı duydukları zaman, değişik şekillerde olsa bile bunu etraflarına yansıtmaktadırlar.

Bakın, dinimizde kurban edilecek hayvanlarla ilgili bir kural vardır. Kurban edilecek bir hayvanın, diğer kurbanlık hayvanlar önünde kesilmesi mekruhtur. Kurban edilecek hayvanın gözlerinin bağlanması da sünnettir. Bütün bunların elbette hikmetleri vardır.

Bu açıdan, hayvanlara mal gözüyle değil, gerçekten de can gözüyle bakmak ve vahşi hayvanlara dahi eziyet etmemek gerekir.  Kendi hemcinslerine bile işkence yapan insanların, hayvanlara işkence yapmamalarını istemek biraz fantezi gibi. Hayvanlara işkenceyi önlemenin tek bir yolu vardır. O da, çıkarılacak yasalarla hayvanlara işkenceyi suç unsuru olarak kabul etmek, para cezası yanında, işkencenin durumuna göre, hapis cezası uygulamaktır.

Denilebilir ki, insanlara işkence uygulamak zaten yasal bir suç. Peki, işkence var mı yok mu! Onun cevabını da siz veriniz…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.