REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HAZA VALİ BİR VALİ: RECEP BİRSİN ÖZEN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HAZA VALİ BİR VALİ: RECEP BİRSİN ÖZEN
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
59 views
09 Mayıs 2018 - 14:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Cumhuriyetimizin kurulduğu 1923’lü yıllardan günümüze kadar İlimizde 47 sayın Vali görev yaptı. Gazetecilik mesleğine 1960’lı yıllarda adım atan biri olarak mesleğim gereği ta o yıllardan beri hemen hemen bütün Sayın Valilerimizle teşrik-i mesaimiz olmuştur. Bazıları Rahmet-i Rahman’a kavuşmuş olan bu sayın valilerimiz arasında (beş parmağın, beşi bir değildir) deyimindeki gibi elbette kalite farkı vardır. Bazıları su üstünde yazılan yazılar gibi iz bırakmadan geçip gitmişlerdir. Bazıları ise zihinlere kazınmış, gönüllerde yer edinmişlerdir. İşte zihinlere kazınan ve gönüllerde yer edinen Valilerimizden biri de Sayın Recep Birsin Özen’dir. 8 Mayıs 2018 günü Rahmet-i Rahman’a kavuşan ve bütün samimiyetimizle (HAZA VALİ, BİR VALİ) olarak ifade edebileceğimiz Sayın Recep Birsin Özen hizmet aşkıyla dolu bir devlet adamı olduğu kadar, sempatik, hoşgörülü, sevecen, kibar, mütevazi, vatandaşlarla iç-içe olmaya özen gösteren halk adamı yapısına sahip bir Valiydi. Sözün özü (HAZA VALİ BİR VALİ) deyimiyle anlatmamız mümkün.

Sayın Özen’in İlimizde hizmet yaptığı 1984-1985’li yıllarda yaşanan en önemli olay 1984 yılının 15 Ağustos günü henüz adı duyulmamış olan PKK örgütüne mensup bir grubun, Eruh ilçemizi basarak ilk terör eylemini başlatmaları olmuştur. Aynı saatlerde ve eş zamanlı olarak Hakkari’nin Şemdinli ilçesi de baskına uğramıştı. Baskını yapan PKK’lı gruplar, ilçelerin minarelerindeki hoparlörlerle halkı, tespit edilen alanlara toplanmağa çağırmışlardı. Eruh’taki baskın sırasında karakoldaki erlerden Süleyman Aydın Şehit edilmiş, 6 kadar asker de yaralanmıştı. İlçenin telefonları kesilmişti. O yıllarda cep telefonu denilen meret de yoktu. PKK’lı teröristler  ilçenin meydanında topladıkları vatandaşlara, örgütlerinin propagandasını yapmak yanında bir amaçları da, ilçenin tek banka şubesi olan Ziraat Bankasını soymaktı. Ziraat Bankası Müdürü, tavuk kümesine saklandığından, arasalar da bulamamışlardı. Bankanın çelik kasasını açamamış, çok ağır olduğu için  de beraberlerinde götürememişlerdi.

O dönemde Eruh İlçe Kaymakamı olan Mustafa Erdoğan  baskını haber alınca gizlenmişti. Teröristler, onu da aramışlar ama  bulamamışlardı. Teröristler, karakoldaki silahları aldıktan ve propagandalarını yaptıktan sonra, gece saat 24:00’ten sonra ilçeyi terk ettiler.

Teröristlerin Eruh’u terk ettikleri kesin olarak anlaşılınca Kaymakam Mustafa Erdoğan, yanına o yıllarda Eruh’ta Orman Bölge Şefi olarak görev yapan Ali Aksu’yu ve 2 jandarma erini de alarak, baskın yediklerini iletmek için Siirt’e gelmiş ve gece sabah saatlerine yakın, Valilik Konağına ulaşmışlardı. Kaymakam, konağın nöbetçilerden Vali’nin derhal uyandırılmasını istemişti. Henüz gün doğmamıştı. Böyle erken bir saatte Valiyi uykusundan uyandırmanın doğru olmayacağı söylense de Kaymakam’ın ısrarı karşısında Valiyi uyandırmaya mecbur kalırlar. Vali Recep Birsin Özen mütevazi ve sempatik bir devlet adamıydı. Yüzünden hiç gülümseme eksik olmazdı. Henüz gün doğmadan uykudan uyandırılmaktan asla rahatsız olmamış bilakis, hassasiyetinden dolayı Kaymakam’a teşekkür etmişti. Kaymakamın, ilçede yaşananları anlatması O’nu da bir hayli endişelendirmiş, hatta dehşete düşürmüştü. Hemen Ankara’yı arayarak olayı bildirmişti.

O saatlerde, Hakkari Valisi Arif Akbulut da, Şemdinli’de baskın yediklerini İçişleri Bakanlığına iletiyordu.

Yine o yıllarda, 12 Eylül Darbesinin mimarı Kenan Evren, Devlet Başkanıydı. Olaydan 1,5 ay sonra 2 Ekim 1984 günü Siirt’e gelerek, Eruh ilçesine de gitmiş ve bölücü faaliyetlerle ilgili olaylar hakkında yerinde tespitlerde bulunmuştu. Ancak, olayları küçümseyerek (Üç-beş çapulcunun işi!) demişti. Aradan geçen zaman içinde bu işin hiç de öyle üç-beş çapulcunun işi olmadığı ve dış destekli eylemlerin başlangıcı olacağı ortaya çıkmış bulunmaktadır.

15 Ağustos 1984 günü başlayan eylemler o gün, bugündür devam ediyor. Olaylarda 6-7 bin kadar güvenlik görevlisi ve vatandaş şehit olurken, teröristlerle birlikte ölenlerin sayılarının 50 bini aştığı bilinen bir gerçek. Ülkenin ekonomik yönden kaybı ise 1 trilyon dolar olarak ifade edilmekte.

Merhum ve mağfur Valimiz Sayın Recep Birsin Özen’in zamanında İlimizde meydana gelen ve ileriki yıllarda hayatımızı etkileyecek olan bu çok önemli olayı da tarihe not düşmek adına kaydettikten sonra, asıl konumuza dönelim. Tillo’da, ilk anma törenlerinin yine Sayın Recep Birsin Özen zamanında start aldığını anımsatmakta yarar var. Sayın Özen İlimiz Valiliğinden sonra önce Erzurum, oradan da Adana ve Gaziantep Valiliğine atandı. Hizmet verdiği bütün illerde büyük saygı ve sevgi gördü. Halkın gönüllerinde taht kurdu.

Sayın Özen Gaziantep Valisiyken, bir ara yolum düşmüş, Gaziantep’e uğramıştım. Bu arada Sayın Valimizi ziyarete gittim. Sekretere adımı vererek randevu talep ettim. Sekreter telefonla adımı verir vermez, bir de baktım ki, Sayın Vali makamından çıkarak, sekreteryaya geldi. Beni görünce de (O Ahmetciğim) diye sarılarak kucakladı. Sayın Valinin bu asil davranışı gerçekten beni çok mütehassıs etmişti.

Sayın Recep Birsin Özen’in Rahmet-i Rahman’a kavuştuğunu duyduğum zaman, inanın ki, çok yakın bir akrabamı kaybetmiş kadar gönlümde büyük bir burukluk hissettim.

Ruhu şad, mekânı cennet olsun…

***

Söz merhum ve mağfur Valilerimizden Sayın Recep Birsin Özen’den açılmışken,  (Siirt’le ilgili anekdotlar) kitabımızda da yer alan zatıyla ilgili iki anekdotu sunarak yazımızı noktalamayı uygun gördük. İşte o anekdotlar:

“BELEDİYE BAŞKANININ 4 HANIMI VARSA BİZİM HAREM KURMAMIZ LÂZIM!”

Eski Valilerimizden Recep Birsin Özen sözün tam anlamıyla halk adamıydı. İlimizde Vali olduğu yıllarda (1984-1985) terör olayları henüz dal budak salmamıştı. Filesini eline alır, çarşı pazar dolaşarak evinin ihtiyacı için alışveriş yapar, bu arada, vatandaşlarla sohbet ederdi.

İlimize atandığı ilk günlerde Pervari eski Belediye Başkanlarından Merhum Emin Özcan (Emin Ağa) bir heyetle ziyaretine gelmiş. O sırada, Vali Beyin Eşi de Vali Beyin yanındaymış. Emin Ağa’nın dört hanımla evli olduğunu bir şekilde öğrenmiş olan Vali Recep Bey, Belediye Başkanını eşine takdim ederek espri yollu söylemiş:

-Bak Hanım, bu bizim Pervari İlçemizin Belediye Başkanı Emin Özcan. Başkanın 1’i resmi, 3’ü imam nikahlı tam 4 hanımı var. Bu bölgede yöneticiler, hanım sayılarına göre değerlendirilirler. Şimdi, Siirt’in en küçük ilçesi olan Pervari Belediye Başkanının 4 Hanımı olduğuna göre, benim, halk arasında itibar bulabilmem için HAREM KURMAM LÂZIM!

Vali Recep Birsin Özen’in bu nüktesi karşısında, Hanımı dahil, ziyaretçilerin hepsi kahkahalarla gülmeğe başlamışlar.

“VALİ BEY SAAT KAÇ!”

Recep Birsin Özen, Siirt Valisi iken, zaman zaman elinde filesi çarşı, pazar dolaşır, alışveriş yapar, vatandaşlarla sohbet edermiş. Bu arada, bir şekilde REMZİ ile de tanışmış ve onu her gördüğünde mutlaka zaman ayırır, sohbet eder, para verirmiş…

Remzi, doğuştan özürlü bir vatandaş.

Bir gün Vali yolda yine Remzi ile karşılaşmış. Vali’nin, kendisiyle sohbet etmesine alışkın olan Remzi yolunu keser ve konuşmak ister. Ancak, Vali’nin gerçekten âcil bir işi olduğundan:

-Remzi, işim acele. Yarın gel, konuşuruz, demiş…

Ertesi gün Remzi, sabahın erken saatlerinde hükümet konağının önünde Vali’yi beklemektedir. Ancak, Vali o gün hükümet konağına biraz geç gelir.

Vali’yi beklemekte olan Remzi, saati varmış gibi, parmağını, kol saatinin takıldığı bilek yerine koyarak söylenmiş:

-Vali Bey, Vali Bey! Saat kaç!

Vali gülmeğe başlamış ve yanındakilere söylenmiş:

-Bakın, Remzi bile bizden hesap soruyor! Mesaiye geç kalmaya gelmez!

Sonra, yanına çağırarak biraz sohbet edip, eline para tutuşturduktan sonra, Remzi’yi göndermiş.

Diyeceğimiz şu ki, Siirt’in delileri bile, Valilerden hesap soracak kadar yürekliyseler, akıllıları neler yapmaz.

TAŞLAMALAR

HEPSİ HALK ÇOCUKLARI

ADAYLARA BAKINIZ

CUMHURİYET BU İŞTE

GAFLETTEN UYANINIZ

 

SALTANAT SEVİCİSİ

AHMAKLAR VARDIR HALA

SALTANATTA HİÇ SIRA

GELİR MİYDİ BUNLARA

 

CUMHURBAŞKANLIĞINA

ADAY OLAN İSİMLER

HEP HALK ÇOCUKLARIDIR

BÖYLE BİLİNİZ BEYLER

 

CUMHURİYET KİMSESİZ

KİMSELERİN KİMSESİ

FAKİR-ZENGİN GÖZETMEZ

KUCAKLIYOR HERKESİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.