REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HAZRET-İ FAKİRULLAH (GÜRES) CADDESİNİN ALTYAPISINA DİKKAT!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HAZRET-İ FAKİRULLAH (GÜRES) CADDESİNİN ALTYAPISINA DİKKAT!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
12 views
17 Haziran 2021 - 13:25
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hazret-i Fakirullah (Güres) caddesinde çalışmalar devam ediyor. Bu yoldan gelip geçerken, alt yapısı çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğine tanık olmaktayız. Caddenin alacağı yeni şekil rantabl olur mu, olmaz mı, ancak çalışmalar bittikten ve hizmete açıldıktan sonra anlaşılacaktır.

Bizim, dikkatleri çekmek istediğimiz  husus, alt yapı çalışmaları konusundadır. Bakın, bunu açık olarak belirteyim ki, alt yapı çalışmaları, üst yapıdan kat-kat önemlidir. Daha önce kapalı hale getirilen Caddenin, alt yapısında yaşanan sorunlar bilahare ortaya çıkmış ve şartnamelere uyulmadığı anlaşılmıştı. Ancak kaba deyimiyle (Atı alan, Üsküdar’ı geçmişti.) Alt yapı, vatandaşın gözüyle görülmez, bu bakımdan, amaçları reklam olanlar, alt yapı çalışmalarını önemsemezler. Oysa, alt yapısı çürük olan çalışmalar, birkaç yıl içinde iflas ederler. İş işten geçmiş, müteahhitler paralarını çekmiş, itiraz süresi de bitmiş olur. Üst yapı çalışmalarına bakıp da (ne de güzel olmuş) diyenler duruma göre aradan birkaç yıl geçtikten sonra, alt yapıdaki eksiklikler kendilerini hissettirmeğe başlarlar.

Diyeceğimiz şu ki, alt yapısı sağlam olmayan bütün yapıların ömürleri kısa olur. Harcanan para ve emek beyhudeye gider. Alt yapının üstü kapanacağından, günü gününe denetim yapılmadığı, çalışmalar günü gününe denetlenmediği takdirde, birkaç yıl sonra bir de bakmışsınız ki, harcanan paraya, emeğe ve zamana gerçekten de yazık olmuştur. Biz bu durumu, caddenin ilk kapalı hale getirilişinde yaşadık. Dileriz ki, yeniden düzenlenirken de aynı duruma düşülmezsin, yapılan çalışmalar birkaç yıl sonra sos vermesin. Bizce, caddenin alt yapı çalışmaları süresince teknik bir ekip tarafından sürekli denetlensin, günü gününe çalışmalar izlensin, milletin parasının, emeğinin heba olmasına geçit verilmesin!

ANEKDOT

Teknik eleman bir dostum anlattı. Çalıştığı resmi kuruma ait bir işin kesin kabulü için görevlendirilmiş. Üst yapı tamam ama, şartnamesinde (derin kazı) yazılan boru hattının 15 santim derinliğinde yapıldığını fark etmiş, Çok uzun bir boru hattı için (dar ve derin) şartı konulmuşken ve derinliğin en az, 1,5 metre olması gerekirken, müteahhit boruyu döşemek için 15 santim çukur kazmış. Teknik elemanın ifadesiyle boru hattının üzerinden değil ağır tonajlı, normal bir kamyon geçerse boru kırılacak. Tabii, kabul tutanağını imzalamamış. Ertesi gün yerine gönderilen teknik eleman, işin şartnameye uygun olduğuna dair tutanağı imzalamış ve müteahhit de istihkakını almış. Bu teknik elemanın ifadesine göre, boruyu 1,5 metre aşağıya çekmek için en az bir aylık çalışma yapılması gerekiyormuş. Acar müteahhit, çalışmayı bir güne sığdırmış! Tabii, kurumu gerçek rapor tutan elemanı bir daha bu gibi işlerde görevlendirmemiş.

İşte, alt yapı çalışması böyle bir şeydir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.