REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HEDEFLERİ AYNI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HEDEFLERİ AYNI
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
5 views
05 Aralık 2017 - 12:55
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin bundan sonra nasıl seyredeceğini zaman gösterecek olsa da, “Süper Güçler” olarak ifade edilen ABD ve Rusya’nın, bölge üzerinde aynı hedefi güttüklerini söylemek, yanlış olmaz zannederim. Suriye’deki mevcut yönetimin bir an önce devrilmesi amacına ulaşılamadıktan sonra, şu an gelinen noktalara bakıldığında ABD’nin de artık; “Esad mutlaka gidecek” düşüncesinden vazgeçtiği anlaşılmaktadır.

Esad yönetiminin devrilmesine engel olan, Rusya’nın muhalefetiydi ve Çin ile birlikte veto hakkını kullanarak bölgede etkin aktörlerden biri olma kararlılığını sergiledi, bunu yaparken de Suriye’de DEAŞ’ı yok etmeye yönelik mücadeleye destek verdi. Yani, bir taraftan ABD’nin devirmek istediği Esad’ın yerinde kalmasını sağlarken, diğer taraftan DEAŞ konusunda ABD ile birlikte hareket etti. Bizlerse Suriye krizi yüzünden aramız açılan Rusya ile yeniden dostluğumuzu pekiştirirken komşu ülkeye çözüm üretmek için Rusya ve İran ile birlikte garantör devlet olmayı kabul ettik. Bu gelişmeden sonra “Esad mutlaka gidecek” şeklindeki görüşümüz ise artık ısrarla ifade edilmiyor.

Zarrab’ı itirafçı ve iftiracı olmaya zorladığı belirtilen ve “yılların müttefiki” olarak ifade edilen ABD ile aramızın bozulması ise bilindiği gibi, YPG’ye yaptığı silah ve mühimmat desteği nedeniyledir ve Rusya’nın da ABD gibi YPG’ye sıcak baktığı ve bu nedenle terör olarak görmediği, medya haberlerinden bilinmektedir. Demek oluyor ki, ABD ve Rusya’nın Ortadoğu üzerindeki düşünceleri örtüşüyor. Hiç şüphesiz, emperyal güçler için amaç; başkalarına ait zenginlikleri sömürmektir ve “Süper Güçler” denilen iki ülke; gerektiğinde birbirleriyle anlaşmayı, kavga etmeye tercih ediyorlar.

Bu konudan söz edilirken bazı hemşerilerimin belirttikleri gibi; “Süper güçler, hiçbir zaman birbirlerine zarar verme riskini göze almak istemezler. Çünkü, böyle bir durumdan büyük zarar görecekleri idraki içindeler ve YPG konusunda aynı görüşü taşıyor olmaları, bu tutumlarını netleştiriyor…”

Hemşerilerimin bu seslendirmeleri, gerçeği yansıtmaktadır. Aramız açılan Rusya ile ilişkilerimizi yeniden düzeltme gayretlerinde isabet olduğunun aksi söylenemez derken, süper güçlerin çıkarları doğrultusunda iş birliği yaptıkları gerçeğinin de göz önünde bulundurulması gerektiğini ve dış dostluklar konusunda çok daha duyarlı olmanın kaçınılmazlık arz ettiğini bir kere daha vurgulamak isterim.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.