Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam

HEDEP Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş, Siirt Belediyesine Bugüne Kadar Atanan Kayyımlarla İlgili Soru Önergesi Verdi

HEDEP Siirt Milletvekili SabahatErdoğan Sarıtaş, Siirt Belediyesi’ne bugüne kadar atanan kayyımların yol açtıkları kamu zararlarının tespit edilmesi ve buna dair alınacak önlemlerin parlamento çatısı altında araştırılması önem arz etmektedir. Konuya dair bir araştırma komisyonu kurulması da bu noktada elzemdir. Kayyım icraatlarının meydana getirdiği sosyolojik, ekonomik, siyasi yıkımın tüm yönleriyle ortaya konarak sorunu oluşturan bütün unsur ve aktörleri kapsayacak bir değişikliğin sağlanması Meclis’in yükümlülüğüdür ifadelerini kullanarak, Siirt Belediyesine atanan kayyımların uygulamalarına ilişkin Araştırma Önergesi verdi.

HEDEP Siirt Milletvekili SabahatErdoğan

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

15 Mayıs 2020 tarihinden beri kayyımların idaresinde olan Siirt Belediyesindeki usulsüzlük ve yolsuzlukların, aksayan ve/veya kaçınılan kamusal hizmetlerin, meydana gelen kamu zararının tespiti ve kapsamının belirlenmesi ile son yıllarda sistematik olarak merkezi yönetimin yerel yönetimler üzerinde Anayasa’da belirlenmiş idari vesayet denetimini aşarak katı hiyerarşik bir ilişki kurma çabasının yarattığı antidemokratik uygulamaların sonlandırılması, gerekli tedbirlerin alınarak hukuka uygunluğun yeniden tesis edilebilmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci, İç Tüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılması için gereğini arz ve teklif ederiz. 23.10.2023

Sabahat ERDOĞAN SARITAŞ-Siirt Milletvekili

GEREKÇE

Vekili olduğum Siirt Belediyesi ikinci kez kayyım yöntemiyle yönetilmektedir. İlk kayyım dönemi sırasında gerçekleşen yerel seçimlerde halkın seçtiği yöneticiler Siirt’te yüzde 48 oy oranıyla seçilmişti. O dönem birçok belediye gibi Siirt Belediyesi de kayyımların yol açtığı ekonomik tahribata dair çalışmalar yürütmüş, bunu da şeffaf belediyecilik anlayışı gereği tüm kamuoyu ile paylaşmıştı. Siirt Belediyesi’nin 2016’da kayyım atanmadan önce borcu 45 Milyon TL iken 2019’da kayyımdan devralındığında borcu 124 Milyon TL’ye çıkmıştı. Yani belediye kayyım yönetiminde 79 milyon TL zarara uğratılmıştır.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinden sonra halkın kendi seçtiği temsilcilerin yani eşbaşkanlarımızın ilk işleri belediyelerin ekonomik çöküntüsünü gidermeye yönelik çalışmalar oldu. Birçok belediyemiz gibi Siirt Belediyesi de halkın biriken su borçlarına işletilen gecikme zamlarını %90 oranında indirerek halkın suya erişimine yönelik çalışmalar yürütmüştür. Ancak belediyelerimize yönelik kayyım atama yöntemleri yeniden gündeme gelmiş, belediye eş başkanlarımız tutuklanarak görevden uzaklaştırılırken kayyımlar yeniden gündeme gelmiştir. Siirt kayyımının yol yapımından dezenfektan alımına kadar birçok ihaleyi usulsüz yaptığı iddialarına ilişkin o dönem milletvekilimiz tarafından verilen soru önergeleri ise yanıtsız kalmıştır. Öte yandan kayyım yönetiminin yol açtığı kamu zararlarına dönük bir işlem yapılmazken, seçilmiş üyelere, halk yararına yaptıkları işlemlerden ötürü ceza kesilmesi de amacın kamunun haklarının korunması olmadığının açık izahıdır.

Siirt kayyımının yıktırdığı Celadet Ali Bedirxan Kütüphanesi, Ülkü Ocakları’na tahsis ettiği taziye evi, Siirt Belediyesi bünyesinde kurulan Berfin Kadın Danışmanlık Merkezi ve Kadın Yaşam Merkezi’nin pasifleştirilmesi kamu zararı iken, halkın su hakkının korunması kamu zararı teşkil edemez. Bu nedenle seçilmiş belediye yönetimlerine yöneltilen suçlama ve cezaların hukuka uyar bir yanı bulunmamaktadır. Siirt Belediyesi seçilmiş eşbaşkanlarının en önemli gündemlerinden biri de organik tarımdı. Bu kapsamda belediye çalışanı kadınlar tarafından organik tarıma ilişkin çalışmalar kapsamında belediyenin yardımıyla 20 dönümlük arazi ekildi. Belediyeye atanan kayyım, çalışmayı kendi projesi olarak gösterip basınla paylaştı.

Newala Qesaba’nın (Kasaplar Deresi) yapılaşmaya açılması iznini veren kayyım ve yönetimi genelde Kürt halkına, özelde de Siirt halklarına karşı yaklaşımını ortaya koymuştur. Kayyım, yüzlerce faili meçhul cenazenin bulunduğu Newala Qesaba’nın üzerini binalarla kapatarak Kürtlerin ve Ermenilerin hafızasından önemli bir değeri görünmez kılmaya çalışmaktadır.

Görevden alınan Belediye Eş Başkanımız Berivan Helen Işık’ın yerine kayyım olarak atanan Vali Osman Hacıbektaşoğlu, belediye ait 18 taşınmazı ihale ile satışa çıkardı. 23 bin 630 metrekarelik tarla ve arsalardan oluşan taşınmazların 13’ü Evren, 3’ü Çal, diğer 2’si de Yağmurtepe ve Kooperatif mahallerinde bulunuyor.

Bu itibarla, Siirt Belediyesi’ne bugüne kadar atanan kayyımların yol açtıkları kamu zararlarının tespit edilmesi ve buna dair alınacak önlemlerin parlamento çatısı altında araştırılması önem arz etmektedir. Konuya dair bir araştırma komisyonu kurulması da bu noktada elzemdir. Kayyım icraatlarının meydana getirdiği sosyolojik, ekonomik, siyasi yıkımın tüm yönleriyle ortaya konarak sorunu oluşturan bütün unsur ve aktörleri kapsayacak bir değişikliğin sağlanması Meclis’in yükümlülüğüdür.