REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HEDİYE!!!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HEDİYE!!!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
50 views
13 Aralık 2017 - 12:02
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Fıstığını, Pervari balını (HEDİYE) adı altında birilerine rüşvet olarak sunmak bizim ezeli hastalıklarımızdandır. SİİRT Fıstığının kilosu 50 TL.  Hakiki Pervari balını bulmak ise zaten mümkün değil. Bulsanız, kilosu 150 TL’nin altında satın alamazsınız. Siz bakmayın, şekerli balın piyasada (Pervari Balı) adı altında 30-40 TL’den satılmasına! Hediye adı altında verdiğimiz bir de Battaniyelerimiz, seccadelerimiz, bıtım sabunumuz var!

Bizim konumuz Siirt Fıstığının, Pervari Balının, Siirt Battaniyesinin, seccadesinin  veya bıtım sabununun fiyatının ne kadar olduğu değildir. Asıl söylemek istediğimiz, bu emtiaların rüşvetin yeni adları olduklarıdır.

Siirtli memurun kadrosu tıkanmış, kadro alması gerekir ki terfi edebilsin. Hemen Siirt Fıstığı, Pervari balı, Siirt battaniyesi ve bıtım sabunundan müteşekkil bir paket hazırlayarak Ankara’nın yolunu tutar, o kurumun kadro dağıtmakla ilgili biriminin şefine ya da müdürüne hediye(!) olarak götürür, karşılığında kadrosunu alır, gelir.

İlimizde düzenlenen etkinliklerde de hep şahit olmuşsunuzdur. Siirt’e gelen konuklara paket, paket hediyeler takdim edilir. Hediye paketlerinin içinde malum yine Siirt Fıstığı, Pervari Balı, Siirt Battaniyesi ve Bıtım sabunu vardır.

Bir gün, bir hemşerimiz tavsiye üzerine Uludağ İlahiyat  Fakültesinde okuyan çocuğunun, Siirt’te dostları olan bir Profesör Hocasına hediye olarak bir SİİRT SECCADESİ götürmüş. Hoca, kibar davranıp, önce teşekkür ettikten sonra;

-Amma kusura bakmayın, bunu alamayacağım, zira, hediye olarak takdim edilse bile rüşvet kokan bir SECCADENİN   üzerinde namaz kılamam! Namazımın sıhhatini tehlikeye atamam!demiş.

Seccadeyi götüren Siirtli de, mahcup bir şekilde geri getirmiş!

İşte rüşvetin adının Siirt Fıstığı, Pervari Balı, Siirt seccadesi veya bıtım sabunu olduğunun, bir ilahiyat profesörünün görüşüyle tanımı!

“SENİN İÇİN DE SÖYLÜYORLAR!”

Siirt’te görev yapan Siirtli Müdür, yine Siirtli olan memurunu odasına çağırmış ve:

-Bak, senin hakkında çok şikâyetler var. Rüşvet aldığını, rüşvet vermeyen vatandaşların işlerini yapmadığını söylüyorlar. Kendine çeki düzen vermezsen, senin hakkında işlem yapmak zorunda kalacağım demiş.

Bunun üzerine, memur pozisyonundaki Siirtli:

-İnanmayın efendim, inanmayın! demiş.

Müdür:

-Nasıl inanmayayım, söylüyorlar işte. Bir değil, on değil, herkes söylüyor.

Müdürünün açıklarından ve su’istimallerinden haberdar olan, hatta onları belgeler halinde dosyalayarak, saklamış bulunan memur, gayet sakin bir sesle:

-Sizin için de aynı şeyleri söylüyorlar, hem de bunları söyleyenlerin ellerinde belgeleri varmış. İnanalım mı yani… Deyince, altı ıslak olan Müdür, aldığı bu kapalı tehdit üzerine, memurunun hazırlıklı olduğunu anlamış ve susmak zorunda kalmış…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.