REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HELALLEŞMEK ÜZERİNE!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HELALLEŞMEK ÜZERİNE!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
16 views
16 Mayıs 2021 - 11:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP teşkilatlarıyla video konferans yöntemiyle yaptığı bayramlaşmada “SIKINTIYA DÜŞEN İNSANLARIMIZ, ESNAFIMIZ, ÇALIŞANIMIZ OLDUYSA HEPSİNDEN HELALLİK İSTİYORUM” demesi hayli gündem oldu. MUHALEFET PARTİLERİ HELALLEŞMENİN SANDIKTA OLACAĞINI BELİRTEREK ERKEN SEÇİM İSTERLERKEN, farklı kesimlerden, farklı sesler yükseldi. (HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ!) diyenler oldu.

İşi dönderip dolaştırıp (HELALLEŞMEYE) getirmek, özellikle Müslüman geçinenlerin sık-sık başvurdukları bir yöntemdir. Hiçbir Avrupalı liderin halkına (HELALLEŞELİM) dediğini duymamız mümkün değildir. Çünkü, helalleşmeyi gerektirecek bir eylem içinde olmazlar ki helalleşmeye başvursunlar. Yasalara ve özellikle adalete uygun davranılan toplumlarda, helalleşme diye bir kavramın yeri yoktur.

İslami literatürde HELALLEŞMEK, kişilerin birbirleri üzerindeki haklarını karşılıklı olarak helâl etmeleri; o hakkı bir diğerine bağışlamaları, haktan vazgeçmiş olduklarını bildirmeleri durumudur. Helalleşmedeki helâl kelimesi, haram’ın karşıtı olan helâl ile aynıdır. Ancak haram’ın karşıtı olarak kullanıldığında helâl kesin bir durum belirttiği halde, helalleşme olayında bir izâfîlik, göreceli bir özellik belirtir. Helalleşmeden sonra kulun hakkı ortadan kalkmakla birlikte, helâllik dilemeğe yol açan fiil helâl hale gelmiş olmaz. Yani ortada bir haramı, helâl haline getirme durumu yoktur, yalnızca kişinin yapılan şeyden dolayı kendi hakkından vazgeçmesi hadisesi vardır. Hadis-i şerifte mealen: “Helalleşme ile, zâlim, mazlumdan üzerindeki hakkı bağışlamasını dilemiş olur. Allah’ın haram kıldığı şeyden hasıl olan günahı bir kimsenin helâl kılması mümkün değildir” buyrulmaktadır.

Peygamber Efendimiz Hazret-i MUHAMMED (O’na, al ve ashabına salat ve selam olsun bir hadis-i şeriflerinde “Kimin uhdesinde (bir din) kardeşinin nefsine, yahud malına tecavüzden doğan bir hak bulunursa, dinar ve dirhem bulunmayan (kıyamet gün gelmez)den evvel bu gün dünyada mazlumdan o hakkı helâl etmesini istesin (yoksa) zâlimin salih ameli bulunursa o amelden zâlimin zulmü miktarınca alınır (da mazluma verilir). Eğer zâlimin hasenâtı bulunmazsa, mazlumun seyyiâtından alınıp, zâlim olana yükletilir” buyurmuşlardır. Bir başka hadis-i şerifte de: “Kıyamet gününde bütün haklar sahiplerine verilecektir. Hatta boynuzsuz koyun için boynuzlu koyundan kısas alınacaktır” buyrulmuştur.

Din-i İslam’da (KUL HAKKI) kavramı vardır. Peygamber Efendimizin “Şehidlerin kul borcundan başka bütün günahları mağfiret olunur” buyurmaları, kul hakkının ne kadar önemli olduğunun ifadesidir. Helalleşme ihtiyacı içindeki kimseleri, Allah’ın Rasulü “MÜFLİS” olarak niteleyip, bunların durumlarını şöyle anlatmıştır: “Benim ümmetimden müflis o kimsedir ki, kıyamet gününde namaz, oruç ve zekât ile gelir. Ama şuna sövmüş, buna iftira etmiş, onun malını yemiş, berikinin kanını akıtmış, ötekiyi dövmüştür de, sevabından bir kısmı şuna, bir kısmı buna verilir. Üzerindeki kul hakları ödenmeden önce hasanât-ı tükenirse, onların günahlarından alınıp, buna yüklenir ve sonra cehenneme atılır.” Helalleşme, öteki dünyadaki iflâstan kurtulmak için, bu dünyada insanlardan haklarını helâl etmelerini dileme ve borçtan kurtulma yoludur. Helalleşmek çok da hassas bir konudur. Öyle (HAKKINIZI HELAL EDİN) demekle işin içinden çıkılamaz.  Gaspedilmiş bir hak varsa, iadesi gerekir. Eğer hak yediğimizi biliyorsak, öncelikle telafi etmek zorundayız. Hakkını helal etmeyenlerin hakları ise baki kalır. Devlet malını hortumlamak, zimmete geçirmek veya zarara uğratmak şeklinde yapılan haksızlıkların ise telafisi mümkün değildir. Bu takdirde gerek bu dünyada gerek ahiretle kiminle helalleşilecektir? O malda, ganimette veya taşınmaz malda veya nakdi parada milletin tamamının kişibaşına bir kuruş bile olsa hakkı vardır. Eğer devlet malına haksız yere el uzatılırsa vergisini veren, devlete ve kanunlara saygılı herkese borçlu olunur ki bunların içinde tüyü bitmemiş yetimler vardır. Devlet acil ihtiyaçlar için ödenek ve kaynak ararken sizin zimmete geçirdiğiniz o bedel o hizmeti de nisbi olarak aksatacağından bir kere daha suçlusunuz, bir nevi hırsızlık yaptığınızdan bir kere daha suçlusunuz, aldığınız maaşa nankörlük ettiğinizden bir kere daha suçlusunuz demektir. Yani bir kulun hakkını yediğinizde bir kişiye zarar verirken devlet malına zarar verdiğinizde 83 milyona borçlandınız demektir ki helallik almak neredeyse imkansızdır.

Bu meseleye en güzel örnek Peygamber efendimizin hadisinde yer almaktadır. Zamanında ileri gelen, yaşlı ve İslama katkısı olmuş birisi vefat eder ve ahali Peygamber efendimizden cenaze namazını kıldırmasını rica eder. Merhumun kimliğini öğrenince Peygamberimiz istekli olmaz. Cemaat şaşırır nedenini sorar. Cevaben der ki; “kendisi bir savaşta ölü düşmanın sırtından yeleği alıp kendi sırtına geçirdi ve o yeleği ganimet listesine eklettirmedi.”

Erdoğan’ın, konuşmasında kendilerinden haklarını helal etmesini istediği kesim, sadece KORONAVİRÜS PANDEMİSİ mağdurlarıdır. Oysa, sıra bu kesime gelinceye kadar 19 yıl boyunca yaşananlar süzgeçten geçirilecek olursa  KUMPAS, KHK, SINAV, LİYAKAT, ADALET MAĞDURLARI gibi daha nice mağdurların varlıkları ortaya çıkacaktır!

TAŞLAMA

NE ALİ, VAR NE DÜLDÜL,

NE ZÜLFİKAR VAR BELLİ

MEYDANI BOŞ BULDULAR

SELMAN, ÇAĞIR ALİ’Yİ

KUDÜS’TEN YÜKSELEN BU

FERYATLAR DİNSİN ARTIK

GÖR NE HALE DÜŞTÜK DE

RECEP-ŞABAN’A KALDIK

İŞ RECEB’E, ŞABAN’A

KALSA YANDIK Kİ YANDIK

VE MESCİD-İ AKSA’YI

UNUTMAK GEREK ARTIK

HAYBER’İN FATİHİNİ

GÖNDERECEK DEĞİLSİN

BİR KAHRAMAN GÖNDER Kİ

ERİ OLSUN ALİ’NİN

RABBİM BİZE NEZDİNDEN

BİR SELAHADDİN GÖNDER

MESCİD-İ AKSA, KUDÜS

KURTULSUN ARTIK YETER

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.