Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

HELVACILAR ÇARŞISI VE BİR ANI!

Geçenlerde yine yolum düştü. Siirt’in KAPALI ÇARŞISI hükmünde olan HELVACILAR ÇARŞISINA uğradım. Bu çarşıyla ve bu çarşının eski esnaflarıyla çok ciddi anılarım var. İnanır mısınız, yazmağa kalkışsam bir kitap olur. Bu çarşı rahmetli dedem Hacı Salih Çeto’nun (ARITÜRK) ile kardeşleri  Hızır, İlyas ve İbrahim’in dükkanlarının olduğu çarşıdır.  Dedem vefat edince büyük ağabeyim Mehmet Sabri (Merhum) dükkanını devralmıştı. Ben de 15-16 yaşlarına kadar ağabeyimin yanında getir-götür işleriyle uğraşırdım. Ta ki, ağabeyim askerlik görevi dolayısıyla dükkanı devredene kadar. O yıllarda ahilik ruhunun yaşatılmasının yansıması olan bir anıyı günümüz esnaflarına öğüt olmak açısından nakletmek istedim.

Anekdot şu:

Helvacılar Çarşısında bir esnaf, genç oğluyla dükkanda oturmuş, müşteri beklerken, komşusu olan bir başka esnaf gelerek:

-Hacım, mümkünse bana 1000 lira borç verir misin? diyerek, talepte bulunur. O yıllarda bankalar öyle yaygın değildi. Hele kredi kartı denilen bir nesne hiç yoktu. Esnaflar, paraya ihtiyaçları olduğu zaman, komşu esnaflardan alır, verirlerdi.

Borç olarak istenilen Bin lira ise, o yıllar için büyük sayılacak bir paraydı. Neredeyse, küçük bir iş yerinin sermayesi kadardı.

Kendisinden borç istenilen esnaf, borç isteyen esnafa:

-Komşu, şu anda yanımda bu kadar para yok. Sen az bir otur, ben eve gideyim. Evde para olacak, sana getireyim! der.

Borç isteyen esnaf biraz da utanarak:

-Sen zahmet etmeseydin Hacı Baba, bari çocuğu gönder o getirsin! diyecek olur.

Beriki:

-Çocuk paranın yerini bilmez, ben gider, getiririm! diye cevap vererek, yola revan olur. Az sonra gelir ve BİN lirayı komşusunun eline sayar.

Komşusu da:

-Allah razı olsun, zahmet oldu. İnşallah en kısa zamanda geri öderim diyerek memnuniyetini ifade eder. Borç parayı alan şahıs uzaklaştıktan sonra, oğlu:

-Baba, benim bildiğim kadarıyla evde para falan yoktu! diyecek olur.

Babası cevap verir:

-Elbette yoktu. Gittim, bir esnaf dostumdan borç aldım, evden getirmiş gibi yaparak, verdim!

Babasının bu sözleri üzerine, genç oğlu:

-E, babacığım! Borç alıp, borç vereceğine (yoktur) deseydin ya! Gidip yüzsuyu dökerek başkasının minnetini almaya, ne gerek vardı!

Oğlunun bu sözlerine hayli içerleyen  Babası nasihat babında şu cevabı verir:

-Bak oğlum, (param yok) diyerek adamcağızı geri gönderebilirdim. Yalan da olmazdı! Ama düşün ki bu adam Allah’a güvenerek bana gelmiş, benden borç para istiyor. Evet, bende para yok ama istediği parayı bulmak, benim için gayet kolay. Allah’a şükür, itibarım var.  Nitekim gittim aldım, geldim. Hem, para aldığım şahsa en az 4-5 defa borç vermişliğim var. Yani, yüzsuyu dökmüş sayılmam. Ben de ona borç vermişim, o da bana borç verdi, esnaf işi böyle döner. Yüzsuyu ile değirmen dönmez ya! Allah rızası için döksek ne olur. Ha, şunu da söyleyeyim. Bu komşumuz, bana bin lira değil de on bin lira isteseydi, veremezdim. Çünkü veremediği zaman, beni de batırmış olur. Ama en kötü ihtimalle, borç aldığı bin lirayı vermezse bile, bana dokunmaz. Allah rızası için iyilik yapsan da, gücünü aşmayacaksın. Yüce Allah bile kullarına kaldıramayacakları yükü yüklemez.

***

Evet, tarihi HELVACILAR ÇARŞISINDAN geçerken, bu anı kafama takıldı. 65-70 yıl önce bu çarşıda esnaflık yapanlardan hiç biri yok. Çarşının esnafı yüzde yüz değişmiş. Kendi kendime sordum. Acaba, şimdi bu çarşıda 60-70 yıl öncesinin AHİ EVRAN RUHLU esnaflarına benzeyen esnaflar var mı!

TAŞLAMA

HİCRİ YILBAŞI GELDİ

MÜBAREK OLSUN BİZE

HEM BÜTÜN İNSANLIĞA

HEM İSLAM ÂLEMİNE

 

ÂLEM-İ İSLAM BUGÜN

YANGIN YERİNE DÖNMÜŞ

ALLAH’IM BU FİTNEDEN

BARIŞA OLSUN DÖNÜŞ

 

ÂLEM-İ İSLAM HÂLÂ

UYANMADI UYKUDAN

EL BİRLİĞİ İÇİNDE

YAHUDİ, HIRİSTİYAN

 

YENİ HİCRİ YILBAŞI

HÜRMETİNE ALLAH’IM

BÜTÜN ÂLEM-İ İSLAM

TEK BİR VÜCUT OLALIM

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER