REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HEMEN ALINIP YANLIŞ YORUMLAR YAPMAYALIM

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HEMEN ALINIP YANLIŞ YORUMLAR YAPMAYALIM
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
23 views
10 Ağustos 2020 - 12:18
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Galiba her geçen gün biraz daha alıngan bir toplum haline gelmeye başladık.. Hoşumuza gitmeyen en ufak bir şey de hemen alınganlık gösterir ve yanlış yorumlar yapmaya başlarız.

Bunu özellikle telefon görüşmelerimizde yapıyoruz sanırım.. İsteriz ki, kimi ararsak arayalım hangi saatte olursa olsun hemen hazırda beklesin ve biz aradığımızda hemen hazır ola geçip cevap versin. Sakın ola ki birkaç dakika dahi bekletmesin.

O anda telefonun öbür ucundaki kişinin önemli bir işinin olabileceğini, ya da bir toplantıda olabileceğini hiç hatırımıza getirmeyiz.. O kişinin hasta olabileceği ya da kendisi hasta değilse bile, bir hasta ziyaretinde olabileceğini ve bulunduğu ortamdan dolayı bize cevap veremediğini hiç ama hiçbir şekilde ihtimaller arasında görmeyiz.

Görüşmek istediğimiz kişinin bizim aradığımız an da moralinin bozuk ya da yorgun olma ihtimali olmamalı., Hatta uykuda olmamalı, uykudaysa bile uykusu çok hafif olmalı ve aradığımızda hemen uyanıp bize anında cevap vermelidir.

Oysa hayatın gerçekleri böyle değil.. Karşımızdaki kişinin hastalığı olabilir, yorgun olabilir o an da çok önemli bir toplantısı ya da işi olabilir.. Hatta çalışmaktan ya da telefonlara cevap vermekten bitap düşmüş olabilir.

O kişinin günde kaç kişiyle konuştuğunu  hiç göz önünde bulundurmuyoruz. Örneğin geçenlerde milletvekilimiz Osman Ören’in danışmanlığını yapan genç hemşerimiz Recep Eğil’le sohbet ediyorduk ve kendisi anlattı.. Günde ortalama 300 kişi tarafından  aranıyor ve her birinin isteği ve arzusu ayrı. Çoğu da çözümü hemen kolay olacak türden istekler.. Dile kolay, her gün 300 civarında kişinin sorununu sabırla dinleyeceksiniz.. İstekleri olabilecek türden ise bunun gerçekleşmesi için hemen yetkililerin nezdinde harekete geçeceksiniz.. Üstelik bunu yaparken de yaptığınız işten mutluluk duyacaksınız, insanlara yardımcı olmanın erdemini tatmış olacaksınız.

İstek olamayacak türden olsa bile, bunu karşınızdaki kişiyi üzmeden, gönlünü kırmadan ve sabırla anlatacaksınız. Bütün bunlar kişiyi hem psikolojik hem de fiziksel olarak yorar.. Belirli bir noktadan sonra konuşacak mecal bırakmaz insanda.

Bu nedenle insanlarla iletişimlerimizde nalıncı keserini hep kendi tarafımızdan sallamayalım. Karşımızdaki insanın içinde bulunduğu ortamı da düşünmeye ve hayal etmeye çalışalım.. Yine telefon örneğinden yola çıkacak olursak hemen ilk aramamızda cevap verilmemişse tepki ve alınganlık göstermeden birkaç kez arayalım.

Ancak bir kez aramanın ardından aynı durumla karşılaşıyorsak, yani muhatap alınmıyorsak o zaman tepki gösterelim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.