Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

HEP BEŞLİ ÇETELERE Mİ VERECEĞİZ, BİRAZ DA EMEKLİLERE VERELİM!

İşin gerçeği şu ki, muhalefetin ısrarlı bir şekilde gündeme getirmesi sonucu, mevcut iktidar seçim atmosferi içinde emeklilere Ramazan ve Bayram aylarında ikramiye vermeyi kararlaştırmıştı. Hemen anımsatalım, ilk ödeme 7 Haziran 2018’de  Ramazan Bayramı ikramiyesi olarak ve 1000 TL üzerinden ödenmişti. Genel seçimler ise 24 Haziran’da olacaktı. Yani, emeklilerin ağızlarına bir kaşık bal çalındı. Böylece, emeklilere bayram ikramiyesi ödemeleri başlatılmış oldu.

Emeklilere  ilk defa 1000 TL Bayram ikramiyesi verildiği 7 Haziran 2018 gününde 1 Çeyrek altın 313 TL idi. Yani, bin TL ile 3 çeyrek altın alabiliyor, üstelik cebinizde 61 TL’de kalıyordu. Emeklilere ilk ikramiyenin verilmesinden bu yana 4 yıl geçti. Yaşanan enflasyon sonucu bu gün 1 çeyrek altın 1.520 TL.’dir. Oysa, emeklilere verilen Bayram ikramiyesi o da geçen yıl sadece 100 TL arttırılarak 1.100 TL olmuştur. Yani, bu parayla 1 çeyrek altın bile alamazsınız.

12 Nisan 2022 günü Bakanlar Kurulu toplantısı yapıldı. Emeklilere verilecek bayram ikramiyesinin belirlenmesi ve bizzat Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyordu. Ancak, emekli ikramiyesi konusunda beklenen açıklama yapılmadı.

Emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramlarında ikramiye verilmesi, muhalefetin bastırmasıyla da olsa, olumlu bir gelişmedir. Ancak, böyle düşük tutulursa, hiçbir anlamı kalmaz. Çocuklara bayram harçlığı vermek gibi bir iş olur. Bunun için, emeklilere bayram öncesi verilen ikramiyenin belli bir kalıba oturtulması şarttır. O da, yine muhalefet partilerinin önerdikleri gibi, ödeme yapılacak yılın asgari ücreti kadar olmalıdır. Böylece, emekli bayram ikramiyesi olarak ne kadar alacağını bilir, durumunu buna göre ayarlar. Muktesep hok olur. Öyle, iktidarların keyiflerine göre arttırmak veya arttırmamak olmaz.

Emeklilere bayram ikramiyesi ödenmesinin iyi bir tarafı da, emekli maaşı alan herkese eşit miktarda ödeme yapılmasıdır. Yüksek maaş alana yüksek ikramiye, düşük maaş alana düşük ikramiye verilmesi söz konusu olamaz. Bu durum, maaşları çok yüksek olan emeklilerle, maaşları çok düşük olan emekliler arasında hafif de olsa, düşük maaşlıların lehine sonuç doğurur.

Ben muhalefetin yerinde olsam, emeklilerin bayram ikramiyelerinin sadece Ramazan ve Kurban Bayramları için değil, bir de Cumhuriyet Bayramı için ödenmesini teklif ederdim. Düşünün ki emekli maaşları 2.500 TL olan onbinlerce emekli var. Bunlara yılda üç defa (Ramazan, Kurban ve Cumhuriyet Bayramları) asgari ücret tutarı üzerinden ikramiye vermek, özellikle maaşları çok düşük olan emekliler açısından ne kadar isabetli olur.

İnanın ki, Türkiye Cumhuriyeti emeklilerine yılda 3 defa ve asgari ücret üzerinden ikramiye ödemekle batmaz, bilakis, kalkınmasını hızlandırır. Sonuç itibarıyla emeklilere verilecek bayram ikramiyeleri piyasaya girecek, alışverişin, dolayısıyla piyasanın canlanmasına katkı sağlayacaktır.

Evet, bir emekli olarak diyorum ki, emeklilere verilen Bayram ikramiyesi her yıl için o yılın asgari ücreti üzerinden ödensin, Ramazan ve Kurban bayramlarına, Cumhuriyet Bayramında da ödeme yapılması kararı alınsın. Unutmayalım ki, Cumhuriyet Bayramı da milletimiz açısından diğer milli bayramların fevkindedir.

Ne yani! Emeklilere vermeyip de hep BEŞELİ ÇETELERE Mİ VERECEĞİZ. Biraz da emeklilere verelim ki, bu garibanların yüzleri gülsün…

GÜNÜN ŞİİRİ

(HERKESESE VERMEKTESİN BİR DE BANA VERSENE!)

BEZM-İ HAMAM EDELİM SÜRTÜŞTÜREM SANA BEN

KESE İLE SABUNU RAHAT ETSİN CİSM-İ CAN

 LAL-I ŞARAP İÇİREM, ISLATARAK GEÇİREM

PARMAĞINA YÜZÜĞÜ HATEM-İ ZER DİRAHŞÂN

 EĞİL DE BİR SOKAYIM, İKİ TUTAM AZ MIDIR

LALE İLE SÜMBÜLÜ SAÇINA EY NEVCİVAN

DİZ ÇÖKEREK ÖNÜNE, ILIK ILIK AKITAM

BİR GÜMÜŞ İBRİK İLE DESTİNE AB-I REVAN

SEN SALINIP GİDERKEN,  BEN ARDINDAN SOKAYIM

ETEĞİNİ BELİNE OLMASIN ÇAMUR AMAN

KULAKLARINDAN TUTAM DİBİNE KADAR SOKAM

SAHTİYANDAN ÇİZMEYİ OLASIN YOLA REVAN

ÖYLE BİR SOKAYIM Kİ DIŞARDA HİÇ KALMASIN

DÜŞMANININ BAĞRINA HANÇERİMİ NA-GEHAN

HERKESE VERMEKTESİN BİR DE BANA VERSENE

AVUÇ AVUÇ ALTINI OLSUN KULUN ŞADÜMAN

SEN ELİNLE TUTMADAN, BEN AĞZINA VEREYİM

YETER Kİ SEN KULUNDAN LOKUM İSTE HER ZAMAN

SEN HER SABAH GELESİN, BEN VEHBİ’YE VERESİN

ESSELAMÜNALEYKÜM VE ALEYKÜMSELAM

SÜMBÜLZADE VEHBİ

TAŞLAMA

BAYRAM İKRAMİYESİ

HALA BELLİ OLMADI

ENFLYASYON İKRAMİYEYİ

ÜÇ KATINA SOLLADI

HEP BEŞLİ ÇETELERE

VERMEKTEN VAZGEÇİNİZ

BİRAZ DA ŞU GARİBAN

EMEKLİYE VERİNİZ

EMEKLİYE ÜÇ BAYRAM

İKRAMİYE VERİLSİN

CUMHURİYET BAYRAMI

BAYRAMLARA EKLENSİN

EMEKLİYE VERİLEN

İKRAMİYE ÜLKEYİ

BATIRMAZ SİZ YETER Kİ

BOŞA BEŞLİ ÇETEYİ

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER