REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HER ALANDA SAVURGANLIK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HER ALANDA SAVURGANLIK!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
158 views
10 Mart 2018 - 13:18
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ekonomilere küçümsenmeyecek oranda zarar veren etkenlerden biri savurganlıktır ve çok üzücüdür ki ülkemiz, her alanda yaşanan savurganlıklar nedeniyle ağır bedeller ödemektedir. İlaç, Ekmek savurganlığı başta olmak üzere tüketiciler olarak birçok ihtiyaç kaleminde daha gereksiz yere harcayıp savurmaktayız. Önemli konuda duyarlı olmadığımızın göstergelerinden biri, büyük bölümünü başka ülkelerden ithal ettiğimiz petrolü tüketirken, en az düzeyde tüketme noktasına aldırış etmememizdir. İthal ettiği kalemlerde en yüksek ödemeyi petrol ürünlerine yapıyoruz ve bu gerçeğe rağmen özel araç sahipleri olarak çoğu zaman keyfi yere benzin veya mazot israf etmede bir sakınca görmüyoruz. “Üzüm, üzüme baka-baka kararır” sözünü anımsadığımdan, acaba resmi araba saltanatı mı örnek alınıyor diye düşünmeden edemediğimi belirtirken, asıl büyük savurganlıklara sahne olan durumlar için halen gereken duyarlılığın gösterilmediğini de vurgulamak isterim. Yol yapımlarından bir örnek verecek olursam; ele alınan bir yoldaki çalışmanın 30 yıl içinde tamamlanmamış olması, önemli bir savurganlığa neden olmaktadır. Çünkü, yol yapımlarında bir iki yıl içinde birim fiyatları değiştiğinden maliyet artmakta ve hizmetin zamanında bitirilmemesi, hizmetin gerçekleşmesini bekleyenlere de sıkıntı yaşatmaktadır. Yo yapımı yanı sıra dikilen hastane binaları ve benzer hizmetlerin de kısa zamanda yeniden ele alınacak duruma girmeleri, keza aynı şekilde ülkemiz ekonominse büyük zarar veriyor ve bu önemli olumsuzlukların bedeli, her zaman için halkımıza fatura edilmektedir.

Önemli hedeflerin aşılmasında ekonomik alandaki güçlenme, öncelik arz eder. Ekonomik bağımsızlığa sahip olmayan hiçbir ülke, karşı karşıya kalınan sorunların aşılmasında söz sahibi olamaz ve bu noktaya büyük önem veren ülkeler, günümüzde “Kalkınan ülkeler” konumundalar. Bizler ise, savurganlıklar ve yanı sıra başka olumsuzluklar yüzünden “Kalkınmakta olan ülkeler” arasında yer alıyor, Tarım ve Hayvancılık alanında sahip olduğumuz yüksek potansiyeli değerlendiremediğimizden de bu alanda üretilenleri  başka ülkelerden ithal etme durumunda kalmış bulunuyoruz. Haiz olduğumuz potansiyele sahip çıkılmadığından başka ülkelerden Buğday ve birçok ürünü daha ithal etmek de bir savurganlıktır. Çiftçimize verildiği belirtilen desteklerden olumlu sonuç alınmaması ise, “Desteklemelerde de savurganlık var” diye düşündürüyor.

Bakalım her alandaki savurganlıklara son verilmesi, ya da en azından asgari düzeyde kalmalarına vesile olacak gerçekçi önlemler, ne zaman ciddiye alınacak?

                                                                                             

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.