REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HER GÜNÜMÜZ, BARIŞ GÜNÜ OLSUN!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HER GÜNÜMÜZ, BARIŞ GÜNÜ OLSUN!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
271 views
20 Eylül 2018 - 13:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dünya Barış Günü iki ayrı tarihte kutlanır. 1 Eylül günleri Dünya Barış Günü olarak kutlandığı gibi, 21 Eylül gününün de Dünya Barış Günü olarak kutlandığı bilinmektedir. Coğrafyamızda yaşanan katliamlara  bakıyoruz da, (KEŞKE HER GÜNÜMÜZ DÜNYA BARIŞ GÜNÜ) olsa, insanlar olarak barışı ciddi bir şekilde anımsasak, diyoruz.

Dünyadaki canlıların en vahşileri hiç şüpheniz olmasın insanlardır. Adına insan denilen varlığın, en vahşi hayvanlardan bile vahşi olduğunu bilmemiz lazım. Hangi hayvanın yaptığı katliamlar, insanların yaptığı katliamların zerresi bile olabilmektedir. Bir aslan, bir kaplan acıktığı zaman belki bir geyiği yakalar ve yer. Oysa insanoğlu tarih boyunca yaptığı savaşlarla hep birbirini öldürmüş, birbirini yok etmeye çalışmıştır. Atom Bombaları bile kullanılarak, toplu katliamlara yol açılmıştır. İnsanlar birbirlerini öldürmek için bahaneler uydurmakta mahirdirler. Dil, din, mezhep, ırk ayırımı gibi sebepler savaşların nedeni gibi gösterilirken,  asıl sebebin insanların doyumsuzluğu, hırsları ve daha müreffeh yaşamak için, diğer insanların haklarına tecavüz etmeleridir. Bilmeliyiz ki, insanlık olarak en çok ihtiyacımız olan kavram BARIŞTIR. İnsanlar olarak barışmayı, bölüşmeyi bilsek, bu savaşlara, bu acılara gerek kalmazdı. Dünya nimetleri bütün insanlara yetecek düzeydedir. Yeter ki barışmayı, bölüşmeyi bilelim.   Bundan dolayıdır ki, Dünya Barış Günü,  insanlık olarak en çok ihtiyacımız olan kavramdır.

Bu arada Dünya Barış Gününün iki ayrı günde kutlanıyor görünmesine de açıklık getirelim. Bilinmesi gereken bir gerçek var. Barış Günü Türkiye ve KKTC’de, 1 Eylül’de kutlanırken, diğer ülkelerde 21 Eylül’de kutlanmaktadır.

Öncelikle, en başından alacak olursak Dünya Barış Günü veya bir diğer adıyla “Uluslararası Barış Günü” her yıl 1 Eylül tarihinde kutlanan uluslararası bir bayramken, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1982 yılında Genel Kurul’un açılış günü olan her Eylül’ün üçüncü salı gününü “Uluslararası Barış Günü” ilan etti. Ancak aynı kurulun 7 Eylül 2001 tarihinde verdiği kararla, bu özel günün 21 Eylül’de kutlanmasına karar verildi.

Peki, Dünya Barış Günü’nde neler yapılıyor? Birçok özel günde olduğu gibi kuru mesajlar verilirken, aynı gün savaşların devam ettiği görümlükte. Bölgemize bakalım ve ibret alalım. Uluslararası Dünya Barış Günü’nde bile savaşlar devam ediyorsa!

Her 21 Eylül’de, Birleşmiş Milletler Merkezi’ndeki “Barış Çanı” çalınıyor. Barış Çanı’nın hikâyesini de özetleyelim. Savaşlarda hayatını kaybedenler anısına Japonya tarafından yaptırılan bu çan, dünyanın tüm kıtalarından çocukların bağışladıkları bozuk paralarla üretilmiştir ve çanın üzerine de “Çok Yaşa Mutlak Barış” yazısı kazınmıştır.

1 Eylül’ün Dünya Barış Günü olarak kutlanmasının hikâyesi ise ayrıdır. Nazilerin 1939’da Polonya’yı işgal ederek II. Dünya Savaşı’nı başlattığı tarih. SSCB ve Varşova Paktı üyesi ülkeler, tarihin en kanlı savaşının başladığı günü“Dünya Barış Günü” olarak ilan etti. SSCB ve Varşova Paktı’nın dağılmasının ardından, dünyada 1 Eylül’ü Dünya Barış Günü olarak kutlamaya devam eden sadece iki ülke kaldı: Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. 2018 yılında, Dünya Barış Günü’ndeki dileklerimiz baki. Temennimiz, ırk, din, din, kültür ve düşünce farkı gözetmeksizin, hep birlikte barış içinde yaşamak. Bir süre daha aynı dileklere devam etmemiz gerekecek diye gözüküyor.

Maalesef, Dünya Barış Günlerinde bile silahlar susmamakta, insanlar birbirini öldürmeğe devam etmektedirler. Yine de umutsuzluğa düşmek yok. 1 Eylül ve 21 Eylül Dünya Barış Günü’nüz kutlu olsun.

ANEKDOT

Robinson Crusoe kitabını okudunuz mu bilmem. Robinson ıssız adada bir YAMYAM görür ve arkadaş olurlar. Artık, birlikte avlanmaya başlarlar. Bu arada, adaya gelen silahlı insanlardan birini öldürmek zorunda kalırlar. Robinson, öldürülen insan için çukur kazarak gömmek isterken, adı Cuma olan yamyam arkadaşı ise pişirip yemeyi teklif eder. Robinson kabul etmeyince söylenir:

-Siz beyazlar ne kadar VAHŞİSİNİZ. ETİNİ YEMEYECEĞİNİZ BİRİNİ BİLE ÖLDÜRÜYORSUNUZ…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.